pieniadz.pl

PGNiG złożyło wniosek o obniżenie taryf – zapłacimy mniej za gaz!

środa, 28-11-2012 godz. 10:10

Zgodnie z zapowiedziami Urzędu Regulacji Energetyki, ceny gazu będą niższe! Mimo początkowych opóźnień w składaniu wniosku o obniżenie taryf, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wreszcie zdecydowało się na ten krok. Ustalenia z rosyjskim Gazpromem okazały się być na tyle satysfakcjonujące, że najprawdopodobniej od początku 2013r. koszt gazu ma być niższy przeciętnie nawet o 10%.
O obniżce cen gazu poinformowała kancelaria premiera, która opublikowała stosowny wpis na Facebooku. Informację na temat planów redukcji taryf gazowych udostępniono wkrótce po tym, jak rozpoczęła się konferencja mająca podsumować posiedzenie rządu. To właśnie w jego trakcie resort skarbu przyznał, że PGNiG ma zamiar obniżyć ceny gazu.

Jeżeli tak, jak się zapowiada, koszt gazu w Polsce spadnie aż o 10%, to będzie oznaczało, że na całym kontynencie tylko Rumunia proponuje swoim obywatelom niższe ceny. Jak zaznacza premier, wytłumaczenie na taki stan rzeczy jest bardzo proste. Rumunia jest w tej dobrej sytuacji, że aż 80% gazu pochodzi z jej własnych zasobów, natomiast w Polsce tylko 30% gazu jest pozyskiwanego z rodzimych złóż.

10% obniżki to całkiem sporo, bo jak wyliczają eksperci, oznacza to, że np. zwykłe gotowanie na kuchence gazowej będzie nas od nowego roku kosztowało ok. 38zł mniej. Zakłada się bowiem, że średni koszt roczny użytkowania kuchenki spadnie z ok. 398zł do ok. 360zł. Za gazowe ogrzewanie wody w piecykach zapłacimy rocznie już nie ok. 1521zł, a ok. 1367zł. Jeszcze większa będzie różnica w cenach za gazowe ogrzewanie domu, bo koszt spadnie z ok. 5458zł do ok. 4891zł.

Na obniżkach cen gazu nieco mniej skorzystają zakłady przemysłowe W ich przypadku zakłada się obniżkę taryfy gazowej tylko o 3,3%. To rzeczywiście mało, gdy pod uwagę weźmiemy skalę obniżek dla klientów indywidualnych oraz samą redukcję ceny Gazpromu, który obniżył koszt gazu o ok. 15%. Niemniej jednak, analitycy twierdzą, że to klienci prywatni są w trudniejszej sytuacji i dla nich obniżki powinny być znaczące. Zaznacza się przy tym, że przedsiębiorstwa będą już wkrótce mogły wybierać dostawców gazu, szukając lepszych ofert.

URE zatwierdzi nowe ceny gazu w połowie grudnia, jednak sądząc po wypowiedziach członków instytucji oraz po zapewnieniach samego premiera, jest niemal pewnym, że planowane zmiany wejdą w życie.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do PGNiG złożyło wniosek o obniżenie taryf – zapłacimy mniej za gaz!.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm