pieniadz.pl

PKB Eurolandu o 0,8% w górę

niedziela, 07-12-2014 godz. 11:11

Europejski Urząd Statystyczny przedstawił w ubiegłym tygodniu dane dotyczące wzrostu gospodarczego strefy euro. Okazało się, że w III kwartale Produkt Krajowy Brutto Eurolandu wzrósł o 0,2% w ujęciu kwartalnym oraz o 0,8% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Oba odczyty były zgodne z przewidywaniami ekspertów.
W minionym tygodniu Eurostat opublikował dane dotyczące wzrostu gospodarczego strefy euro. W okresie lipiec-wrzesień Produkt Krajowy Brutto Eurolandu zanotował wzrost na poziomie 0,2% w ujęciu kwartalnym. W stosunku do analogicznego okresu 2013r. był to natomiast wzrost wynoszący 0,8%. Takich samych odczytów spodziewali się analitycy.

Rezultaty z poprzedniego kwartału były bardzo zbliżone. W okresie kwiecień-czerwiec PKB Eurolandu zwiększyło się o 0,1% w ujęciu kwartalnym oraz o 0,8% w porównaniu do wcześniejszego roku.

W całej Unii Europejskiej gospodarka przyspieszyła w III kwartale o 0,3% w porównaniu do kwartału II. Jeżeli chodzi o wzrost w ujęciu rocznym, to wzrosła ona o 1,3%. Eurostat opublikował również dane dla poszczególnych krajów członkowskich. Wynika z nich, że największy wzrost gospodarczy w stosunku do minionego roku dotyczył Polski, w której PKB w III kwartale zwiększyło się o 3,4%.

Poza Polską, wysoki wynik w okresie lipiec-wrzesień 2014r. odnotowały Słowenia oraz Węgry. W obu przypadkach PKB zwiększyło się o 3,l% w ujęciu rocznym. Nieźle było także w Rumunii i Wielkiej Brytanii, gdzie gospodarka w ujęciu rocznym rosła w III kwartale w tempie 3,0%.

Znalazły się jednak także kraje, których gospodarki spowolniły. W porównaniu do III kwartału ubiegłego roku spadek PKB odnotowano na Cyprze, we Włoszech, w Chorwacji i w Finlandii. Największa zniżka widoczna była na Cyprze, gdzie było to -2%. W Italii oraz w Chorwacji PKB spadło o 0,5% w ujęciu roczny, a w Finlandii było to -0,3%. W okresie lipiec-wrzesień w ujęciu rocznym nie drgnęła gospodarka Austrii.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do PKB Eurolandu o 0,8% w górę.

Podobne

Kursy walut 2022-08-12

+ więcej
  • EUR euro 4,6832 +0,19%  +0,87gr
  • USD dolar 4,5459 +0,56%  +2,53gr
  • GBP funt 5,5357 +0,03%  +0,18gr
  • CHF frank 4,8318 +0,38%  +1,84gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm