pieniadz.pl

Parlament Europejski nie godzi się na cięcia budżetowe w latach 2014-2020. Uda się osiągnąć kompromis?

środa, 24-10-2012 godz. 14:02

Powoli zbliżając się do końca bieżącego roku, nie tylko poszczególne kraje unijne, ale i instytucje Unii Europejskiej skupiają się na tworzeniu projektów budżetowych na lata 2014-2020. Pierwotnym projektem dla UE był ten stworzony przez Komisję Europejską jeszcze w 2011r. Zakładał on jednak spore oszczędności, którym obecnie sprzeciwia się część jednostek. Przeciwko cięciom opowiada się m.in. Parlament Europejski.
Podstawową propozycją budżetową dla Unii Europejskiej na lata 2014-2020 był dotychczas projekt stworzony przez Komisję Europejską jeszcze w czerwcu 2011r. Zgodnie z zawartymi w nim koncepcjami, wydatki unijne w płatnościach miałyby wynieść 988 miliardów euro, a wydatki w zobowiązaniach 1033 miliardy euro. Eksperci od początku twierdzą, że to niewielkie sumy, jeśli spojrzymy na całą wspólnotę. Tym bardziej, że do unii ma dołączyć Chorwacja, a to oznacza, że w podanych kwotach zawierać mają się wydatki na 28 krajów.

W związku z tym, że zarówno Parlament Europejski, jak i 19 krajów członkowskich nie zgadzają się na wprowadzenie w życie projektu sprzed roku, prezydujący obecnie Cypr zapewnił, że w ciągu najbliższych kilku dni zaproponuje nowy schemat negocjacyjny, w którym pod uwagę zostaną wzięte różne alternatywy liczbowe. Dzięki temu, łatwiej będzie zdecydować się na konkretny projekt budżetowy, najlepiej dostosowany do aktualnej, jak i spodziewanej sytuacji poszczególnych państw unijnych.

Istnieje jednak ryzyko, że ustalenie budżetu unijnego na lata 2014-2020 będzie dość kłopotliwe. Pojawiają się bowiem znaczne rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami konkretnych jednostek. Wielka Brytania spodziewa się możliwie, jak największych cięć budżetowych. Problem jest na tyle duży, że brytyjski premier ostrzega, iż w razie, gdyby plan budżetowy nie był korzystny dla jego kraju, to zawetuje go.

Niemniej jednak, politycy piastujący ważne urzędy w instytucjach unijnych podkreślają, że ewentualne weto byłoby niezwykle szkodliwe dla UE. Zaznaczają, że powinno się zrobić wszystko, by na odbywającym się w dniach 22-23 listopada szczycie unijnym, drogą rozsądnych kompromisów, ustalić ostateczny budżet dla wspólnoty.

Weto jest niedopuszczalne z prostej przyczyny – brak określonego budżetu hamuje przekazywanie środków finansowych krajom unijnym, a przez to utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia przeprowadzanie zmian, w tym tworzenie miejsc pracy, podnoszenie jakości życia Europejczyków, rozwój firm itp.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Parlament Europejski nie godzi się na cięcia budżetowe w latach 2014-2020. Uda się osiągnąć kompromis?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm