pieniadz.pl

Po raz pierwszy w historii szefem Rezerwy Federalnej będzie kobieta

środa, 09-10-2013 godz. 16:04

Według informacji przekazanych przez amerykańskie media, dzisiaj wieczorem czasu polskiego prezydent USA Barack Obama ma oficjalnie nominować Janet Yellen na stanowisko przewodniczącej Rezerwy Federalnej. Będzie to pierwsza w historii kobieta stojąca na czele centralnego banku Stanów Zjednoczonych. Kadencja obecnego szefa Fed Bena Bernanke kończy się w styczniu przyszłego roku.
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez amerykańskie media, prezydent USA Barack Obama ma dzisiaj oficjalnie nominować Janet Yellen na stanowisko szefowej Rezerwy Federalnej. Żeby jednak 67-letnia ekonomistka mogła zastąpić Bena Bernanke, najpierw propozycję Obamy będzie musiał zaakceptować Senat. Eksperci są przekonani, że politycy jednogłośnie się na to zgodzą.

Kadencja aktualnego szefa Fed Bena Bernanke zakończy się w styczniu przyszłego roku. Przypomnijmy, że został on przewodniczącym centralnego banku Stanów Zjednoczonych w lutym 2006r.

Janet Yellen będzie pierwszą w historii kobietą, która zasiądzie w fotelu szefa Rezerwy Federalnej. Większość amerykańskich polityków i ekonomistów twierdzi, że będzie ona odpowiednią osobą na tym stanowisku. Ze względu na jej poglądy, Amerykanie mają nadzieję, że zostanie też w pełni zaakceptowana przez inwestorów na Wall Street.

Janet Yellen popiera łagodną politykę monetarną. Uważa, że gospodarkę należy stymulować głównie poprzez tanie kredyty. Jeżeli Yellen utrzyma luźną politykę zapoczątkowaną jeszcze przez Bernanke, to będzie to bardzo dobrą informacją dla graczy giełdowych w USA, ale także dla inwestorów na innych parkietach globu.

Eksperci podkreślają jednak, że to nie dbałość o dobre nastroje inwestorów ma być najważniejszym zadaniem nowej szefowej Fed. Przede wszystkim, ma ona zadbać o to, żeby działania prowadzone przez Rezerwę Federalną doprowadziły do stałego, satysfakcjonującego ożywienia gospodarczego w USA.

Ponadto, Yellen będzie musiała znaleźć sposób na subtelne przejście z obecnej polityki prowadzonej przez Fed do tej nieco bardziej ryzykownej, ale typowej dla fazy ożywienia. To właśnie na jej barkach spoczywać będzie stopniowe wycofanie się z programu skupu aktywów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Po raz pierwszy w historii szefem Rezerwy Federalnej będzie kobieta.

Podobne

Kursy walut 2020-08-10

+ więcej
  • EUR euro 4,4023 -0,26%  -1,16gr
  • USD dolar 3,7393 +0,24%  +0,91gr
  • GBP funt 4,8904 +0,05%  +0,26gr
  • CHF frank 4,0843 -0,03%  -0,13gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm