pieniadz.pl

Podręczniki szkolne są coraz droższe - Polacy mają problem z wyprawieniem dzieci do szkoły

poniedziałek, 19-08-2013 godz. 17:05

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostały już tylko 2 tygodnie. W miarę możliwości, wielu rodziców stara się kupić podręczniki szkolne przed 1 września. O ile mają już wykaz niezbędnych książek, nie chcą czekać z ich nabyciem na ostatnią chwilę i wolą rozłożyć wydatki w czasie tak, by w jednym momencie nie nadwerężyć rodzinnego budżetu. Tym bardziej, że w tym roku podręczniki podrożały.
Ceny podręczników szkolnych już od dawna spędzają rodzicom uczniów sen z powiek. Okazuje się jednak, że będzie jeszcze gorzej. W tym roku ceny książek do szkoły mają być o ok. 10-20% wyższe niż w roku poprzednim. Wynika to głównie ze zwiększenia cen papieru i samego druku. Cena kompletu, w zależności od szczebla edukacji, będzie w tym roku wahała się od 300 do 700zł.

Rzeczywiście, wydawnictwa podniosły w tym roku ceny. Stawki za jeden tytuł są wyższe o ok. 2-3zł. Jednak także same księgarnie nieco dołożyły do ogólnego kosztu, często narzucając marżę wyższą niż przed rokiem. Powodowane jest to trudną sytuacją na rynku księgarnianym, wynikającą ze spadającej sprzedaży książek. W związku z tym, cena kompletu podręczników do jednej klasy może być wyższa nawet o kilkadziesiąt złotych niż jeszcze w sierpniu 2012r.

Problemem jest przy tym fakt, że w Polsce coraz trudniej jest z zakupem używanych książek od starszych uczniów. Podręczniki są bowiem wybierane przez konkretnych nauczycieli i nie ma pewności, że nauczyciel naszego dziecka będzie korzystał na lekcjach z tych książek, które były stosowane przez innego nauczyciela w poprzednich latach.

Oprócz tego, w ostatnich czasach dość często wprowadzane są zmiany programowe. W tym roku będą one dotyczyły uczniów 5. klasy szkoły podstawowej oraz 2. klasy liceum. Skoro zmieni się program, to nie będą oni mieli szansy na nabycie używanych podręczników od starszych kolegów. Poza tym, wydawcy przyznają, że pierwszy druk nowych książek zawsze jest najdroższy, więc w tym roku podręczniki z nowym programem będą szczególnie kosztowne.

Poza podręcznikami, każdy uczeń potrzebuje jeszcze stosownych przyborów szkolnych. Pióro, długopis, ołówki, gumki do mazania, linijki i ekierki, bloki, kredki, pisaki – to tylko część spośród wszystkich potrzebnych akcesoriów. Do tego obowiązkowo dochodzi jeszcze plecak, strój na wychowanie fizyczne, strój galowy. Wszystko to generuje dodatkowe, niemałe wydatki.

Przybory szkolne także drożeją. Najbardziej pożądane przez uczniów plecaki kosztują nawet kilkaset złotych. Te tańsze, ale wytrzymałe i funkcjonalne to wydatek w wysokości ok. 100zł. Jeśli chodzi o ubrania potrzebne na szkolne apele, to ich zakup wiąże się z wydaniem, co najmniej kolejnych 100zł.

Wyprawienie dziecka do szkoły jest problemem nawet dla rodzin mających tylko jedną pociechę. Dla rodzin wielodzietnych wydaje się to być praktycznie niemożliwe do wykonania. Co prawda, rodzice będący w trudnej sytuacji finansowej mogą starać się o dopłatę do wyprawki szkolnej, jednak obowiązują przy tym ścisłe limity dochodu na jedną osobę w gospodarstwie domowym, a otrzymane pieniądze pokrywają tylko część wydatków. Pomoc jest cenna, lecz dla wielu Polaków wciąż zbyt mała.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Podręczniki szkolne są coraz droższe - Polacy mają problem z wyprawieniem dzieci do szkoły.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm