pieniadz.pl

Podróżujesz służbowo? Od 1 marca otrzymasz wyższą dietę

poniedziałek, 25-02-2013 godz. 13:01

Już 1 marca w życie wchodzą nowe przepisy związane z podróżami służbowymi. Od tego dnia pracownikom będą przysługiwały diety wyższe o 30%. Oznacza to, że jednocześnie spadną zobowiązania podatkowe za takie podróże, a podwładni będą mogli korzystać z nieco droższych usług o wyższym standardzie. Dzięki temu, na zmianach skorzystają zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorstwa.
Od 1 marca bieżącego roku zmienione zostaną wysokości diet za podróże służbowe. Ich stawka ma wzrosnąć o 30,4%. Dotychczas było to 23zł za dobę, a od początku nowego miesiąca będzie to już 30zł za dobę. Przypomnijmy, że dieta za wyjazdy tego rodzaju przysługuje wyłącznie w sytuacji, kiedy wyjazd pracowniczy trwa dłużej niż 8 godzin.

Należy też zaznaczyć, że dieta pracownicza przysługuje wyłącznie wtedy, kiedy w programie podróży podwładny nie otrzymał od swojego przedsiębiorstwa żadnej opcji pełnego wyżywienia. Jeśli jest ono zagwarantowane, wtedy pracownik nie otrzymuje diety, ponieważ nie ma takiej potrzeby.

Jeśli jednak wyżywienie zapewniane przez firmę jest tylko częściowe, to zgodnie z przepisami wchodzącymi w życie 1 marca b.r., firma będzie musiała wypłacić podwładnemu część diety. Dokładniej, ustalono, że śniadanie podczas podróży służbowej jest równe 25% diety, obiad 50%, natomiast kolacja to ostatnich 25% z tych środków. Według jeszcze obowiązujących zasad, jeśli pracownik otrzymywał choćby częściowo wyżywienie, to dieta była mu odbierana w całości.

Ze względu na wyższe diety dla pracowników, wzrosną również kwotowe ryczałty związane z przejazdami komunikacją miejską oraz noclegami. Są one wliczane, jako 150% za noclegi oraz 20% za przejazdy. Od 1 marca będą one wynosiły 45zł w przypadku noclegów i 6zł na korzystanie ze środków komunikacji miejskiej.

Ponadto, ustalony został limit noclegowy. Zgodnie z nim, zwrot za nocleg będzie możliwy tylko wtedy, gdy jego cena nie przekroczy 600zł za dobę. Niemniej jednak, w szczególnych sytuacjach będzie można zwiększyć stawkę. Oczywiście, opłata ta musi zostać udokumentowana tak, by pracodawca miał pewność, ile i za co płaci.

Wszystkie podane limity mają dotyczyć tych osób, które są zatrudnione w serze państwowej oraz samorządowej, a także odnoszą się do żołnierzy. Pozostałe przedsiębiorstwa mają prawo do samodzielnego decydowania o limitach, przy czym nie mogą one być niższe od tych, które ustalono.

Zmiana stawki diet przekłada się na kwestie podatkowe. Osoby prowadzące działalność gospodarczą i samodzielnie wyjeżdżające w podróże służbowe, mogą odpisywać sobie od podatku wydatki poniesione w związku z wyjazdem. Koszt takiej podróży nie może jednak przekraczać limitu diety określonej w rozporządzeniu, które wejdzie w życie w marcu.

Natomiast dla pracowników zmiany są o tyle korzystniejsze, że za diety, które przekraczają limity nakazują podwładnemu zapłacić podatek dochodowy. Jeśli zostaną podwyższone limity, to trudniej będzie przekroczyć dietę do stopnia, w którym trzeba uiszczać taką opłatę.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Podróżujesz służbowo? Od 1 marca otrzymasz wyższą dietę.

Kursy walut 2021-05-07

+ więcej
  • EUR euro 4,5764 -0,14%  -0,65gr
  • USD dolar 3,7861 -0,54%  -2,05gr
  • GBP funt 5,2720 -0,36%  -1,88gr
  • CHF frank 4,1723 -0,21%  -0,86gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm