pieniadz.pl

Polacy coraz bardziej ufają bankom

wtorek, 25-04-2017 godz. 16:04

Z badania przeprowadzonego na zlecenie ZBP wynika, że poprawia się opinia Polaków na temat banków. 62% ankietowanych przyznało, że ufa tym instytucjom finansowym. Wciąż jednak 28% respondentów sceptycznie odnosi się do ich działalności. Coraz większa jest również grupa obywateli pozytywnie oceniających SKOK-i. Dla opinii o konkretnych instytucjach, znaczenie ma głównie nasza wiedza na ich temat.
Na zlecenie Związku Banków Polskich firma Kantar TNS przeprowadziła badanie dotyczące stosunku Polaków do banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Wynika z nich, że rośnie zaufanie obywateli do tego typu podmiotów. Wynika ono głównie z coraz większej wiedzy na temat oferowanych przez nich produktów i usług.

W badaniu TNS aż 62% respondentów stwierdziło, że ufa bankom działającym na terenie naszego kraju. To minimalnie więcej niż rok wcześniej (61%). Niestety, o 2 punkty procentowe wzrosła też liczba Polaków nieufających tym instytucjom, a skurczyła się grupa osób nieumiejących określić swojego stosunku do banków. 

Jeśli chodzi konkretnie o klientów banków, to 83% respondentów uznało, że ufa podmiotowi, z którego usług korzysta. Poprawiła się przy tym ogólna reputacja banków, którą wyraża indeks TRI*M. Wskazał on 38 punktów, czyli o 7 więcej niż przed rokiem.

Ogólne zdanie na temat polskich banków okazało się dobre. Uznała tak dokładnie połowa ankietowanych. Poprawę w tej kwestii widać stale już od 8 lat. Zaledwie 8% pytanych źle oceniło te instytucje, natomiast 42% uznało, że ma do nich neutralny stosunek. Co ważne, Polaków negatywnie oceniających banki było o 2 p. p. mniej niż przed rokiem.

O bankach najlepiej wypowiadają się osoby, które mają sporą wiedzę z zakresu finansów i bankowości. Zdecydowanie widać, że to świadomość kształtuje zaufanie. Im lepiej jesteśmy zaznajomieni z ofertą banków, tym bardziej ją rozumiemy i stajemy się do niej przychylniej nastawieni.

Co ciekawe, z badania wynika, że rośnie też zaufanie Polaków do spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, czyli popularnych SKOK-ów. Na przestrzeni roku zaufanie wobec tych podmiotów zwiększyło się aż o 7 p. p. i to mimo szeregu upadłości odnotowanych w poprzednich latach. Zaufanie do SKOK-ów zadeklarowało 24% pytanych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy coraz bardziej ufają bankom.

Podobne

Kursy walut 2022-06-30

+ więcej
  • EUR euro 4,6806 -0,01%  -0,03gr
  • USD dolar 4,4825 +0,66%  +2,92gr
  • GBP funt 5,4429 +0,39%  +2,14gr
  • CHF frank 4,6904 +0,63%  +2,93gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm