pieniadz.pl

Polacy mają mniej pieniędzy niż przed rokiem, ale są większymi optymistami

sobota, 09-11-2013 godz. 10:10

Firma Deloitte sporządziła raport na temat aktualnej sytuacji finansowej Polaków. Przy okazji dowiedziała się, jakie wydatki planujemy w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Okazało się, że obecnie mamy w portfelach i na kontach mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Także święta będą dla nas skromniejsze niż przed rokiem.
Polacy skarżą się na swoją obecną sytuację materialną i wciąż są niepewni, gdy pyta się ich o następny rok. Niemniej jednak, znacznie gorzej swój stan finansów oceniają Grecy, wśród których kondycję finansów osobistych źle ocenia aż 81% obywateli. Bardziej od nas narzekają na to także Włosi (80%), Hiszpanie (64%), a nawet Francuzi (57%).

Należy przy tym podkreślić, że według najnowszego raportu Deloitte, po raz pierwszy od 5 lat znalazł się naród, który w pełni pozytywnie ocenia swoją sytuację. Była to Dania. Co ciekawe, według statystyk, większymi optymistami są Europejczycy mieszkający we wschodniej części kontynentu wraz z Niemcami i wspomnianymi Duńczykami. Natomiast kraje leżące w zachodniej części bardziej negatywnie oceniają swoją sytuację gospodarczą.

Jeśli chodzi o Polaków, to 56% uważa, że sytuacja gospodarcza uległa pogorszeniu. 31% ocenia ją jako stabilną, natomiast 10% twierdzi, że jest lepsza niż poprzednio. 3% obywateli nie potrafiło określić, jak wygląda obecna sytuacja. Niestety, na przestrzeni roku przybyło osób, które źle oceniają własną sytuację materialną.

36% badanych Polaków przyznaje, że ma mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku. Aż 45% obywateli nie dostrzegło żadnych zmian w swoim rodzinnym budżecie, natomiast 19% uznało, że aktualnie posiadają więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednocześnie, wzrosła nasza niepewność względem przyszłości.

Z ostatnich badań wynika, że 30% Polaków nie wie, jak będzie wyglądał stan ich finansów na przestrzeni najbliższego roku. W 2012r. takiej odpowiedzi udzieliło tylko 12% ankietowanych. Pozytywną informacją jest fakt, że mimo wszystko, pogorszenia sytuacji materialnej obawia się tylko 22% respondentów wobec 39% przed rokiem. Także 22% Polaków spodziewa się poprawy. Wobec poprzedniego roku to wzrost o 3%.

Niestety, chociaż oczekujemy poprawy, to jednak raczej w dalszej perspektywie, a to oznacza, że w tym roku planujemy święta oszczędniejsze niż poprzednio. Według deklaracji, na święta zamierzamy średnio wydać 1126zł, czyli aż o 154zł mniej niż przed rokiem, gdy było to 1280zł. To zdecydowanie mniej od przeciętnej rodziny w Europie, która przeznaczy na Boże Narodzenie 1897zł. Eksperci Deloitte przyznają, że to Polacy zamierzają wydać najmniej spośród wszystkich europejskich narodów uwzględnionych w badaniu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy mają mniej pieniędzy niż przed rokiem, ale są większymi optymistami.

Podobne

Kursy walut 2023-03-31

+ więcej
  • EUR euro 4,6755 -0,10%  -0,46gr
  • USD dolar 4,2934 -0,25%  -1,09gr
  • GBP funt 5,3107 -0,13%  -0,70gr
  • CHF frank 4,6856 -0,26%  -1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm