pieniadz.pl

Polacy martwią się o niepodległość kraju?

czwartek, 17-04-2014 godz. 11:11

Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało wyniki badan, z których wynika, że aż 47% mieszkańców naszego kraju obawia się, że Polska może stracić niepodległość. Jest to bardzo niepokojąca informacja, ponieważ badanie to jest prowadzone od 1991r. i od tamtej pory ani razu odsetek Polaków mających obawy związane z niepodległością nie był aż tak wysoki.
Aż 47% obywateli naszego kraju obawia się, że Polska może utracić swoją niepodległość. Wynik jest o tyle zaskakujący, że jeszcze w grudniu ubiegłego roku takie obawy dotyczyły tylko 20% mieszkańców naszego kraju. Warto dodać, że nie udało się zaobserwować żadnego ewidentnego podziału na płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy wykształcenie.

Ankietowani deklarujący obawy o niepodległość ojczyzny byli różnymi osobami, o odmiennych poglądach i pochodzący z różnych regionów kraju. Inaczej jest w przypadku odsetka osób przekonanych o rzeczywistym zagrożeniu. Są to głównie osoby od 45. roku życia wzwyż. Szczególne poczucie zagrożenia Polacy odczuwają w kwestii zagrożenia militarnego. Od końca roku odsetek osób mających takie objawy wzrósł z 7% do aż 29%.

Nie martwimy się natomiast polityczną niezależność ojczyzny. Przejmuje się tym zaledwie 18% ankietowanych mimo, że jeszcze ostatniego miesiąca minionego roku odsetek ten wynosił 37%. Niemniej jednak, aż 45% Polaków martwi się o utratę niepalności gospodarczej. Taka sytuacja mogłaby rzeczywiście pokrzyżować prognozy rozwoju gospodarczego, o jakich mówi się już od pewnego czasu.

Zaskoczeniem nie był fakt, że Polacy wskazywali głównie na Rosję, jako kraj, który może zagrozić naszej niezależności. Takiej odpowiedzi udzieliło 80% respondentów. 7% pytanych twierdzi, że zagrożeniem są dla nas Niemcy. Kolejne 4% ankietowanych uznało, że jest to Ukraina.

Oprócz tego, badanie wykazało, że aż 81% Polaków cieszy się z członkowstwa naszego kraju w NATO. To wzrost o 19% w porównaniu do lutego. Mimo to, aż 64% pytanych uważało, że obecność NATO w Polsce powinna być większa. 21% respondentów popierałoby stałą obecność kontyngentu NATO w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy martwią się o niepodległość kraju?.

Podobne

Kursy walut 2023-03-31

+ więcej
  • EUR euro 4,6755 -0,10%  -0,46gr
  • USD dolar 4,2934 -0,25%  -1,09gr
  • GBP funt 5,3107 -0,13%  -0,70gr
  • CHF frank 4,6856 -0,26%  -1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm