pieniadz.pl

Polacy migrują w poszukiwaniu lepszej pracy i wyższych zarobków

sobota, 01-03-2014 godz. 16:04

Jak wynika z informacji przekazywanych przez Główny Urząd Statystyczny, już od dłuższego czasu można zauważyć, że Polacy migrują w poszukiwaniu lepszej pracy i wyższych zarobków. Najczęściej przeprowadzają się w tym celu ze wschodu kraju do centrum lub na zachód Polski. Głównymi celami są woj. mazowieckie, małopolskie, pomorskie i wielkopolskie.
Podział Polski na tzw. część A, czyli tę bardziej rozwiniętą i część B, która pod względem gospodarczym wypada zdecydowanie słabiej widoczny jest już od dawna. Duże różnice występujące między konkretnymi regionami sprawiają, że tysiące osób pragną przeprowadzić się z tych biedniejszych części kraju do bogatszych. Najczęściej okazuje się, że mieszkańcy wschodnich województw migrują do tych leżących w Polsce centralnej lub zachodniej.

Największa grupa Polaków przeprowadza się na Mazowsze. Dokładniejsze dane wskazały, że w ciągu 10 lat, od roku 2002 do 2012, w woj. mazowieckim zamieszkało aż 146 tysięcy osób, które wyprowadziły się z innych części kraju. Poza tym, popularnym celem migracji Polaków były w tym okresie również Małopolska, Pomorze i Wielkopolska.

Jeżeli chodzi o tereny, które najczęściej są opuszczane, to należą do nich województwa podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie. Na przestrzeni wspomnianej dekady, wyprowadziło się z nich ok. 95 tysięcy osób.

Łączne dane dotyczące zarówno osób, które przeprowadziły się w inny region kraju, jak i tych, którzy wyjechali zagranicę wskazują, że miejsce zamieszkania zmieniło 4,7 miliona obywateli Polski. A dlaczego Polacy decydowali się na wyprowadzkę?

Przede wszystkim, przeprowadzamy się w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Chodzi tu głównie o chęć znalezienia pracy, ale także o zwiększone szanse na zadowalający rozwój zawodowy, na wyższe wynagrodzenie. Eksperci działający na rynku pracy nazwali takie zjawisko „3xP”, czyli praca, płaca i perspektywy – trzy elementy, które najczęściej brane są pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przeprowadzce.

Specjaliści zwracają też uwagę na fakt, iż te same czynniki przekonują nas do przeprowadzki zarówno na terytorium Polski, jak i poza granice kraju. Wybierając konkretne miejsce, w którym planujemy zamieszkać, sprawdzamy, jak wysokie panuje tam bezrobocie i jakie są przeciętne wynagrodzenia.

Wolimy też, jeśli jest to region lub kraj, do którego wcześniej wyjeżdżali nasi znajomi - wychodzimy z założenia, że im większa popularność emigracji w dane miejsce, tym lepsze są tam warunki zatrudnienia nawet, jeśli dane niekoniecznie to potwierdzają. Warto zwrócić uwagę choćby na fakt, że w większości przypadków wyższe pensje czekają na nas w Skandynawii, a mimo to, wolimy wyjeżdżać do Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (04.03.2014 09:05)

ok

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm