pieniadz.pl

Polacy nie chcÄ… euro

piÄ…tek, 29-03-2013 godz. 15:03

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na początku tego roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), większość Polaków jest przeciwna wprowadzeniu w naszym kraju europejskiej waluty. Dokładniej, 64% spośród ankietowanych twierdzi, że nie powinniśmy przyjmować euro. Grupa przeciwników zmalała o 4% w porównaniu do wyników z lipca poprzedniego roku.
Według najświeższych danych zebranych przez CBOS, 64% Polaków nie chce, by w naszym kraju wprowadzone zostało euro. To tylko o 4% mniej niż w lipcu ubiegłego roku. Wynika z tego, że politykom nie udaje się przekonać społeczeństwa do słuszności takiej decyzji. Za przyjęciem europejskiej waluty opowiada się tylko 29% pytanych. To ledwie o 4% więcej niż podczas ostatniego badania.

Przy okazji, CBOS zadał też inne pytania związane z ewentualnością wprowadzenia euro. Respondenci musieli m.in. wymienić nie więcej niż 3 zauważalne przez obywateli efekty przyjęcia waluty. Najwięcej osób wskazało na wzrost cen – takiej odpowiedzi udzieliło 59% spośród ankietowanych. Kolejnych 36% pytanych wskazało na niekorzystny kurs wymiany złotówek na euro. Poza tym, Polacy obawiają się, że państwo straci swoją suwerenność w kwestii prowadzenia polityki pieniężnej. Taki efekt wprowadzenia euro podało 21% respondentów.

Natomiast, jeśli chodzi o korzystne dla Polski skutki przyjęcia euro, to najwięcej odpowiedzi uzyskało ułatwienie podróży. Wspomniało o nim 35% badanych. 19% osób, które znalazły się w grupie badawczej uznało, że kolejnym pozytywem wynikającym z wprowadzenia euro będzie niwelacja ryzyka związanego ze zmianami kursu złotego wobec euro. 16% Polaków twierdzi, że euro pozwoli na przyspieszenie wzrostu gospodarczego kraju, a 13% pytanych uważa, że europejska waluta zachęciłaby zagranicznych inwestorów do wzmożonych przedsięwzięć na terenie Polski.

Oprócz tego, pytani Polacy podali też kilka innych skutków wprowadzenia euro. Wśród nich znalazły się koszty, które musiałyby zostać poniesione, aby euro zostało wprowadzone do wszystkich jednostek bankowych czy administracyjnych (12%) oraz spadek stóp procentowych (10%). 10% spośród pytanych nie potrafiło w ogóle określić, jaki byłby efekt wstąpienia naszego kraju do strefy euro.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy nie chcÄ… euro.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm