pieniadz.pl

Polacy nie chcą oszczędzać w bankach?

poniedziałek, 16-11-2015 godz. 17:05

Już od 15 lat widać stały spadek zainteresowania przechowywaniem pieniędzy na lokatach bankowych. Polacy zdecydowanie wolą mieć pieniądze przy sobie, dlatego bardziej skłonni są to trzymania oszczędności pod łóżkiem czy w materacu niż w instytucjach bankowych. W ujęciu procentowym aż 59% obywateli naszego kraju woli gotówkę w domu, a 53% preferuje lokaty bankowe.
Projekt „Diagnoza społeczna 2015” wskazał, że Polacy są nieufni wobec banków, a pieniądze najchętniej trzymają we własnych domach. Jest to ciekawostką tym większą, że to pierwszy taki wynik odnotowany w XXIw. We wcześniejszych latach przeważała bowiem opinia, że pieniądze najbezpieczniejsze są w banku, gdzie nie tylko nie da się ich zgubić i trudniej jest je ukraść, ale też można liczyć na zwiększenie ich sumy. Okazuje się jednak, że popularność lokat wyraźnie spada.

Jeśli chodzi o szczegóły, to aż 59% pytanych deklarowało, że woli przechowywać gotówkę w domu niż w banku. W poprzedniej edycji badania takiego zdania było 45% respondentów. Przeglądając całą historię tych badań, można natomiast zaobserwować, że od 15 lat, z każdym kolejnym rokiem widać spadek zainteresowania lokatami bankowymi. Na lokatach pieniądze miało 53% ankietowanych.

Poza trzymaniem pieniędzy w domu i na lokacie bankowej, popularnymi sposobami przechowywania posiadanych środków finansowych są polisa ubezpieczeniowa, fundusz inwestycyjny oraz Indywidualne Konto Emerytalne. Pierwsze z nich wybiera 18% Polaków, na drugie decyduje się 8% respondentów, a o trzeciej z tych opcji wspomniało 7% przepytanych.

Należy jednak dodać, że choć mówiąc o długoterminowym oszczędzaniu, wolimy wybierać trzymanie pieniędzy w domu, to jednak większość oszczędności, z których korzystamy na bieżąco, mamy na rachunkach bankowych.

Poza tym eksperci zwracają uwagę na fakt, że choć większość pytanych wybiera przysłowiową skarpetę, to jednak w bankach wciąż znajduje się ok. 620 miliardów złotych, co oznacza, że i tak więcej mamy w instytucjach niż w prywatnych mieszkaniach.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy nie chcą oszczędzać w bankach?.

Podobne

Kursy walut 2020-07-06

+ więcej
  • EUR euro 4,4697 +0,06%  +0,26gr
  • USD dolar 3,9588 -0,44%  -1,76gr
  • GBP funt 4,9449 -0,22%  -1,11gr
  • CHF frank 4,2020  0,00%   0,02gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm