pieniadz.pl

Polacy nie umieją zabezpieczyć finansowo swoich dzieci

piątek, 11-07-2014 godz. 16:04

Polacy nie potrafią oszczędzać i to potwierdzały już niektóre badania, natomiast najnowsze ankiety przeprowadzone przez Instytut Homo Homini dodatkowo wykazały, że obywatele naszego kraju nie potrafią też odkładać środków finansowych na rzecz swoich dzieci. Z trudem przychodzi im zabezpieczanie przyszłości pociech mimo, ze w rzeczywistości warto odkładać, choćby kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Chociaż regularne odkładanie nawet niewielkich kwot może dać zadowalające efekty, to jednak Polacy nie potrafią systematycznie oszczędzać ani dla siebie, ani dla swoich dzieci. W rezultacie, nie zabezpieczają przyszłości swoich pociech. Rzadko zdarza się, by mieli odłożone fundusze na opłacenie studiów dziecka czy pomoc w zakupie mieszkania.

Dokładniejsze dane zebrane przez Instytut Homo Homini wskazały, że zaledwie 30% Polaków odkłada pieniądze na przyszłość swoich dzieci. W efekcie, będą one mogły zostać wykorzystane na ich dalszą edukację, usamodzielnienie się lub też na pomoc w otwarciu własnego biznesu. Rzadko zdarza się, żeby rodzice oddawali pociesze pieniądze do dowolnego rozdysponowania, najczęściej wydawane są one na konkretny cel.

Eksperci i doradcy działający na rynku finansowym twierdzą, że dorośli Polacy z reguły myślą krótkoterminowo i skupiają się na bieżących potrzebach. Mając nadwyżkę gotówki, wolą przeznaczyć ją na dodatkowe przyjemności. To natomiast powoduje, że ich dzieci mają niezbyt prosty start w dorosłość.

Specjaliści podkreślają przy tym, że jeżeli rodzice nie będą oszczędzali na przyszłość dzieci, to rosnąć będzie odsetek młodych obywateli nieumiejących się usamodzielnić. Przede wszystkim, coraz więcej młodych będzie mieszkało z rodzicami mimo, że regularne zbieranie pieniędzy dla dziecka mogłoby dac po 18 latach całkiem niezłą sumę.

Poza inwestowaniem poprzez odkładanie gotówki, warto jest też pomyśleć o wyłożeniu pieniędzy na nieruchomość. Ich wartość zmienia się tylko nieznacznie, a nabyte mieszkanie może posłużyć dziecku nie tylko do sprzedaży czy wynajmu, ale także jako jego przyszły dom.

Eksperci twierdza jednak, że w rzeczywistości nie ma większego znaczenia, jak zainwestujemy pieniądze na przyszłość naszych pociech Grunt, żeby w ogóle pomyśleć o ich bezpieczeństwie materialnym.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy nie umieją zabezpieczyć finansowo swoich dzieci.

Podobne

Kursy walut 2021-01-15

+ więcej
  • EUR euro 4,5480 +0,16%  +0,73gr
  • USD dolar 3,7466 +0,38%  +1,43gr
  • GBP funt 5,1104 +0,30%  +1,51gr
  • CHF frank 4,2219 +0,37%  +1,54gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm