pieniadz.pl

Polacy odkładają na przyjemności, jednak większość wciąż nie umie oszczędzać

czwartek, 07-11-2013 godz. 10:10

Od kilku lat sytuacja finansowa zmusza mieszkańców wielu europejskich krajów do oszczędności. Co prawda, niektóre nacje są zamożniejsze od innych, lecz kryzys sprawił, że wszyscy zaczęli zwracać uwagę na to, co i za ile kupują. Pod względem dochodów, Polska kiepsko wypada na tle innych europejskich krajów. Mimo tego, eksperci twierdzą, że problemem Polaków jest po prostu nieumiejętność oszczędzania.
W ostatnich latach niemal wszystkie kraje Europy oszczędzają – i te pogrążone w kryzysie, jak Grecja czy Hiszpania, i te ze stabilniejszą sytuacją, jak Niemcy czy Holandia. Oczywiście, także Polacy uważniej wydają pieniądze, a przy okazji, starają się odkładać choć trochę na „czarną godzinę”. Jednak eksperci twierdzą, że mimo starań, wcale nie potrafimy oszczędzać.

Polacy uważają, że nie oszczędzają, bo uniemożliwiają im to zbyt niskie dochody. Stwierdziło tak niemal 71% osób ankietowanych przez Instytut Opinii Homo Homini. Innym, często podawanym powodem były duże wydatki, jakie spotkały nas nieco wcześniej. Takiej odpowiedzi udzieliło 15% respondentów. Natomiast na dalszych pozycjach występowały takie powody braku oszczędności, jak brak takiej potrzeby, nieumiejętność rezygnowania z wydatków na przyjemności lub brak chęci do oszczędzania.

Specjaliści twierdzą, że w rzeczywistości po prostu nie mamy wyrobionego prawidłowego nawyku oszczędzania i dlatego niechętnie odkładamy jakiekolwiek zaskórniaki. Nawet, jeśli zarabiamy niewiele, to z pewnością uda nam się oszczędzać minimalne kwoty, z których po jakimś czasie uzyskamy większą sumę. Niestety, nie satysfakcjonują nas niewielkie oszczędności, a brak nam motywacji do długoterminowego odkładania mniejszych sum.

Poza tym, że brak nam systematyczności, to dodatkowo nie potrafimy odpowiednio inwestować pieniędzy tak, by je pomnożyć. Eksperci zaznaczają natomiast, że po uzbieraniu jakiejś większej kwoty, najlepiej jest mnożyć ją poprzez rozsądne inwestycje. Większość z nas nie ma jednak odpowiedniej wiedzy, która pozwoliłaby nam na podejmowanie takich działań.

Jeżeli już oszczędzamy, to najchętniej na konkretny cel. Fundacja Kronenberga sporządziła niedawno raport, z którego wynika, że 3% obywateli naszego kraju oszczędza na niespodziewane wydatki. 7% Polaków myśli o kimś innym i zbiera pieniądze na prezenty dla bliskich. Tyle samo osób odkłada po to, by móc kupić mieszkanie lub dom.

Jeszcze więcej osób marzy o samochodzie. Do oszczędzania na auto przyznało się 11% badanych. Kolejnych 19% respondentów zbiera pieniądze na zakup sprzętów domowych. 26% Polaków przyznało, że oszczędza, ale nie wie na co konkretnie. Aż 27% ankietowanych martwi się przyszłym stanem finansów i dlatego odkłada na trudniejsze chwile, które mogą nadejść w razie utraty pracy bądź przejścia w stan spoczynku zawodowego.

28% badanych oszczędza pieniądze po to, by móc wyjechać na wymarzone wakacje. Natomiast największa grupa ankietowanych, bo aż 30% obywateli naszego kraju chce mieć odłożone środki, które pozwolą im sprawiać sobie drobne przyjemności zawsze wtedy, gdy będą na to mieli ochotę.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy odkładają na przyjemności, jednak większość wciąż nie umie oszczędzać.

Podobne

Kursy walut 2024-02-23

+ więcej
  • EUR euro 4,3326 +0,29%  +1,27gr
  • USD dolar 4,0050 +0,62%  +2,46gr
  • GBP funt 5,0691 +0,47%  +2,37gr
  • CHF frank 4,5427 +0,11%  +0,48gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm