pieniadz.pl

Polacy są rozsądni finansowo - tak wynika z raportu BIK

czwartek, 02-07-2015 godz. 18:06

Z raportu sporządzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że Polacy starają się zachować rozsądek w gospodarowaniu finansami. Świadczyć ma o tym choćby fakt, że 62% klientów banków spłaca tylko jeden kredyt, którym najczęściej jest karta kredytowa lub limit kredytowy. W dalszej kolejności wymienia się kredyty gotówkowe i ratalne.
Biuro Informacji Kredytowej opublikowało raport, z którego wynika, że Polacy coraz mądrzej dysponują swoimi środkami finansowymi. Chociaż wciąż wielu z nas ma do spłacenia kredyty, to jednak aż 62% klientów banków spłaca tylko jedno tego typu zadłużenie. Oznacza to, że ok. 9,3 mln Polaków skupia się na spełnieniu obowiązków związanych z jednym produktem finansowym, zanim zdecyduje się na kolejny.

Według dokładnych danych BIK, kredyty Polaków spłacających pojedyncze zadłużenia, warte są ogółem 147,8 mld złotych. Najpopularniejszymi rodzajami kredytów są te w postaci karty kredytowej i limitu kredytowego. Spłaca je aktualnie ok. 4,85 mln Polaków. W dalszej kolejności występują kredyty gotówkowe i ratalne. Taki typ zadłużenia spłaca 3,4 mln osób. Dodatkowo 1,04 mln zł to spłacane kredyty mieszkaniowe.

Najwięcej problemów z terminowym spłacaniem swoich długów mają osoby, które zaciągnęły kredyt gotówkowy lub ratalny. Aż 19,7% spośród nich spóźnia się ze spłatą kolejnych rat o więcej niż 3 miesiące.

Chociaż Polaków spłacających kilka kredytów jednocześnie jest wyraźnie mniej, bo ich liczba wynosi 5,71 mln, to jednak łączna kwota ich zadłużenia jest dużo wyższa niż w poprzednim przypadku i sięga 372,5 mld złotych.

Co ciekawe, mało kto decyduje się na konsolidację kredytów. Z takiego ułatwienia korzysta zaledwie ok. 850 tysięcy klientów banków. To o tyle dziwne, że konsolidacja ewidentnie poprawia komfort spłaty długu – świadczy o tym fakt, że tylko 5% Polaków korzystających z tej opcji ma kłopot  terminowym uiszczaniem rat. Ogólna suma ich zobowiązań szacowana jest na 118 mld złotych.

Wszystkie dane pochodzą z bazy BIK, w której znajduje się przeszło 23 mln Polaków mających łącznie ok. 130 mln rachunków bankowych czynnych lub zamkniętych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy są rozsądni finansowo - tak wynika z raportu BIK.

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm