pieniadz.pl

Polacy uważają Polskę za bezpieczne państwo

czwartek, 27-04-2017 godz. 17:05

CBOS sprawdził, czy Polacy czują się bezpiecznie w swojej ojczyźnie. Wyniki przeprowadzonego sondażu były zaskakująco dobre. Aż 89% obywateli uważa, że nasz kraj jest bezpieczny. Eksperci nie mają wątpliwości, że w znacznej mierze dobre opinie na temat naszego bezpieczeństwa to efekt porównań do innych europejskich krajów, w których w ostatnich latach dochodziło do zamachów terrorystycznych.
Według badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej na przełomie marca i kwietnia tego roku, aż 89% Polaków uważa ojczyznę za bezpieczne miejsce do życia. Zaledwie 9% to ci, którzy mają odmienne zdanie na ten temat. Analitycy podkreślili, że pozytywne do bezpieczeństwa naszego kraju odnoszą się osoby pochodzące ze wszystkich grup społeczno-demograficznych, czyli bez względu na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania.

Eksperci zwracają uwagę także na fakt, że obecny odsetek osób dobre oceniających poziom bezpieczeństwa Polski jest rekordowy. Dla porównania warto dodać, że w poprzednim roku dobrze o bezpieczeństwie państwa mówiło 80% respondentów, a w 2015r. było to jedynie 66% pytanych. Negatywnie stopień bezpieczeństwa oceniało natomiast odpowiednio 16% osób w 2016r. i 28% w roku 2015.

Jeszcze lepiej Polacy oceniają poziom bezpieczeństwa konkretnego miejsca, w którym żyją. Pozytywną opinię na ten temat miało 95% rodaków, bez względu na to, czy mówili o swojej dzielnicy, osiedlu czy wsi, w której mieszkają. Inne zdanie o miejscu zamieszkania miało tylko 4% pytanych. CBOS zaznacza, że to również najwyższy wynik w historii tych badań.

Polacy wychodzą również z założenia, że raczej nie staną się ofiarami przestępstwa. Twierdziło tak 60% badanych, choć jednocześnie 38% rodaków obawia się takiej ewentualności. Jeszcze bardziej martwimy się o bliskie nam osoby, bo przyznało się do tego 47% ankietowanych. 52% respondentów uważa jednak, że nie ma powodu, by martwić się o członków rodziny. W grupie osób obawiających się przestępstwa najczęściej pojawiały się kobiety, mieszkańcy miast i ludzie z wyższym wykształceniem.

Zdaniem specjalistów, wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród Polaków najprawdopodobniej ma spory związek z sytuacją w innych krajach. Wysokie zagrożenie terrorystyczne w państwach leżących na zachodzie Europy oraz ataki, do których już doszło na przestrzeni ostatnich lat uświadamiają obywatelom, że nie mają powodów do narzekań. W efekcie, bardziej zaczynamy doceniać otoczenie, w których często żyjemy już od lat.

CBOS sprawdził także, ile osób było ofiarami przestępstw w ostatnich latach. Okazało się, że 14% ankietowanych zostało okradzionych, 7% przeżyło włamanie do domu lub innej nieruchomości, a 3% pytanych zostało pobitych. Poza tym 2% rodaków zostało napadniętych i okradzionych, a 4% zadeklarowało, że padło ofiarą innego przestępstwa.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy uważają Polskę za bezpieczne państwo.

Podobne

Kursy walut 2020-11-27

+ więcej
  • EUR euro 4,4843 +0,23%  +1,01gr
  • USD dolar 3,7614 +0,07%  +0,28gr
  • GBP funt 5,0239 +0,04%  +0,18gr
  • CHF frank 4,1477 +0,30%  +1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm