pieniadz.pl

Polacy uwielbiają gotówkę, a MF, NBP i banki komercyjne chcą z tym walczyć

Jak podał „Dziennik Polski”, Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski, a także szefowie banków komercyjnych i innych jednostek wchodzących w skład Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego chcą podjąć działania mające na celu popularyzowanie wśród Polaków kont bankowych, bankowości elektronicznej, a także kart płatniczych, w tym głównie tych zbliżeniowych.
Najważniejsze jednostki finansowe działające w naszym kraju, w tym także resort finansów i Narodowy Bank Polski chcą podjąć działania, które pozwolą na spopularyzowanie wśród Polaków kont bankowych. Dzięki temu, obywatele naszego kraju mogliby ograniczyć ilość używanej gotówki, przyzwyczajając się do korzystania z bankowości elektronicznej i na większą skalę używając kart płatniczych.

Żeby udało się to uczynić, zainteresowane zmianami jednostki planują wprowadzić jeszcze bardziej restrykcyjne ograniczenia w kwestii płatności gotówkowych niż te, które obowiązują obecnie. Pojawił się pomysł, by gotówką można płacić tylko za kwoty nieprzekraczające równowartości 1 tysiąca euro. Aktualnie ten limit wynosi aż 15 tysięcy euro.

Dlaczego najważniejszym jednostkom finansowym w kraju tak zależy na tym, by większa grupa Polaków posiadała konta i korzystała z transakcji internetowych, zamiast płacić gotówką? Przede wszystkim, chodzi o to, by łatwiej było kontrolować wszystkie dokonywane płatności, ponieważ wtedy Fiskus bez problemu może naliczać od nich stosowne podatki.

Jak na razie, eksperci wyliczają, że aż 82% spośród wszystkich transakcji dokonywanych w Polsce to te gotówkowe, przy czym w małych sklepach jest to aż 95%, co sprawia, że staliśmy się pod tym względem liderem na całym kontynencie. Podkreśla się przy tym, że nawet te osoby, które posiadają rachunki bankowe i karty płatnicze, także wolą korzystać z gotówki.

Niemniej jednak, dane zaprezentowane wraz z końcem ubiegłego roku pokazały, że Polska jest europejskim liderem pod względem liczby przeprowadzanych płatności bezgotówkowych. Eksperci byli już wtedy przekonani, ze zamiłowanie Polaków do płatności kartami zbliżeniowymi będzie w 2014r. nadal rosło. Poprzez eksperyment udowodniono nawet, że młode osoby pozbawione bezgotówkowej opcji płacenia czują dyskomfort podczas dokonywania transakcji.

Najświeższe dane opublikowane na początku bieżącego roku wskazały, że liczba płatności bezgotówkowych przeprowadzanych przez Polaków rzeczywiście regularnie rośnie. W III kwartale ubiegłego roku ich wartość wynosiła aż 34,7 mld złotych, czyli w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego wzrosła o 4,3 mld złotych. Analitycy zapewniają, że ten trend utrzyma się jeszcze przez długi czas.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy uwielbiają gotówkę, a MF, NBP i banki komercyjne chcą z tym walczyć.

Podobne

Kursy walut 2021-01-18

+ więcej
  • EUR euro 4,5473 -0,02%  -0,07gr
  • USD dolar 3,7699 +0,62%  +2,33gr
  • GBP funt 5,1002 -0,20%  -1,02gr
  • CHF frank 4,2291 +0,17%  +0,72gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm