pieniadz.pl

Polacy wciąż przeciw przyjęciu euro

sobota, 22-11-2014 godz. 17:05

Polacy nadal nie chcą przyjąć europejskiej waluty, a potwierdzają to badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej. 68% Polaków przyznało w nich, że nie popierają przystąpienia do unii walutowej. Dla porównania, przed 12 laty aż 64% respondentów uważało, że to dobry pomysł. Nie da się jednak ukryć, że ogromny wpływ na zmianę poglądów Polaków miał kryzys gospodarczy, który najmocniej dotknął kraje Eurolandu.
Polacy nie chcą euro. Twierdzi tak aż 68% respondentów pytanych o swój stosunek do europejskiej waluty podczas sondażu przeprowadzanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. To duża zmiana w porównaniu do zapatrywań naszych rodaków notowanych na początku polskiej przygody z Unią Europejską. Dane sprzed 12 lat wskazują bowiem, że 64% z nas chciało, by Polska przyjęła walutę UE.

Analitycy zaznaczają przy tym, że z każdym kolejnym rokiem widać spadek osób popierających przyjęcie euro. Na przestrzeni niespełna 2 lat grupa Polaków będących za wstąpieniem do strefy euro zmalała o 5 punktów procentowych. W ogromnej mierze ma to związek z kryzysem gospodarczym, który w największym stopniu odczuwany jest właśnie przez kraje Eurolandu.

Szereg państw należących do strefy euro odczuwało w ostatnich latach wyraźne spowolnienie gospodarcze. Notowały i wciąż notują one bardzo wysoki poziom bezrobocia, który w niektórych przypadkach od kilku lat przekracza nawet 20%. Część z tych krajów jest też dramatycznie zadłużona u jednostek zagranicznych i była zmuszona do korzystania z transz pomocowych wypłacanych przez Europejski Bank Centralny, Komisję Europejską oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

W krajach Eurolandu realnie pogorszyła się także jakość życia wielu obywateli. Ich zarobki spadły, a to przełożyło się na słabszą, ogólną kondycję materialną ich gospodarstw domowych. Ze względu na wprowadzenie programów oszczędnościowych zmalał jednak zakres pomocy socjalnej, co spodobało, że więcej osób żyje teraz w biedzie. Dodatkowo spadła wydajność pracy, a mnóstwo firm ogłosiło niewypłacalność. Wyraźnie ograniczona została również konkurencyjność na poszczególnych rynkach.

Mimo tylu negatywnych zjawisk obserwowanych w krajach strefy euro, Polacy i tak w największym stopniu boją się nagłego wzrostu cen detalicznych będącego efektem ich przewalutowania ze złotówki na euro. Nie da się ukryć, że automatycznie przełożyłyby się to na pogorszenie ich sytuacji finansowej.

Eksperci również przyznają, że póki co, trudno znaleźć zalety ewentualnego przystąpienia Polski do Eurolandu. Jedynym pozytywem mogłyby być niskie stopy procentowe, lecz to niewiele w porównaniu do szeregu niekorzystnych czynników, jakie mogłyby zostać odczute przez poszczególnych obywateli, jak i przez cały kraj.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Krzysztof (05.01.2018 22:53)

Najpierw myślałem że to dobry pomysł żeby wprowadzić EUR, denerwowały mnie zwłaszcza drogie przewalutowania które robiłem w firmie, ale gdy teraz od ręki kupuję taniej na Gieldawalut.com i nie kosztuje mnie to niemal nic, w tym ie ponoszę straty czasu to wolę w obiegu nadal był złoty.

Arkan (26.01.2018 23:36)

Jak będzie tak będzie, zobaczymy, a póki co też kupuję walutę bezgotowkowo, w sumie tak już od kilku lat przez Amronet, korzystnie z platformy upraszcza też platności dzięki sprawnie realizowanym przelewom.

rob4_akson (06.02.2018 22:45)

Pewnie i tak my jako jednostki wpływu na to nie mamy, a odnośnie zakupu waluty- kantory internetowe są bardzo przydatne, Amronet poznałem już 3 lata temu gdy w firmie musiałem robić przelewy za granicę. Opłaca się i wymiana i transfer- trwa dość krótko, nie jest obciązony dodatkowymi kosztami.

Tade (24.02.2018 02:02)

Ja w firmie muszę bardzo często EUR na PLN wymieniać. Fakt faktu uciążliwe ani kosztowne to nie jest, bynajmniej przez pluskantor.pl z którym współpracuję w odniesieniu do wszystkich moich przewalutowań biznesowych, dobre miejsce dla przedsiębiorców.

Szkot (28.02.2018 17:07)

Wcale się nie dziwię.

emilia1986 (04.04.2018 21:14)

Prawdę mówiąc mam wiele innych spraw na głowie i nie myślę o tym za bardzo, choć w sumie bym wolała żeby Polska pozostała przy własnej walucie. Jak potrzebuję EUR to kupuję online przez Pluskantor.pl także zawsze mam możliwość pozyskania tej waluty od zaraz po kursie który od rynkowego niewiele się różni.

Majsterkowicz (26.04.2018 00:57)

Na daną chwile lepiej kupować EUR w razie potrzeby niż kupować za EUR wszystko drożej. Jeszcze nie ten moment, a poza tym sądzę że w ogóle nie byłoby to dla nas dobre...w tym momencie od razu mi Grecja na myśl przychodzi. Jak większość Was kupuję walutę bezgotówkowo, zwykle planuję przewalutowanie i dzięki temu mogę to zrobić po samodzielnie ustalonym kursie- na gieldawalut.com, naprawdę warto sprawdzić jak to działa.

micha45 (29.04.2018 01:04)

Pytanie, czy nasza gospodarka jest gotowa na euro, bo przykład Grecji ciągle aktualny.

Szopkin (21.05.2018 03:05)

Nie jesteśmy gotowi wg mnie na przyjęcie EUR, sądze że straciliby na tym też nasi krajowi eksporterzy. Nie wiem skąd ten nacisk na przyjęcie waluty, skoro jak potrzeba, to np. przez Amronet można kupić tanio w parę minut i zapłacić za co trzeba w walucie przelewem albo sobie przesłać na własny rachunek walutowy.

Damiann (21.06.2018 20:39)

Patrząc na to co się dzieje w tych krajach, gdzie jest Euro, to nie ma się co dziwić, że nie chcemy Euro. Ja tam też wolę PLN. A jak mam potrzebę, to wymieniam szybko i tanio na Gieldawalut.com i nie widzę, żadnego problemu.

Maku (10.07.2018 00:49)

Za pośrednictwem Pluskantor.pl mam zapewnione szybkie przewalutowania, EUR zawsze w zasięgu jak trzeba, bez wysokiego spreadu, a co do przyjęcia u nas tejże waluty, sądzę że to nie jest dobry czas. Dzięki własnej walucie jesteśmy atrakcyjni jako eksporterzy.

Kesz (25.07.2018 23:21)

Raz słyszę że chcemy EUR, za chwilę mowa, że jest odwrotnie. Tymczasem jest jak jest i wielkiego wpływu nie mamy na to. Potrzeba EUR- trzeba kupić. Jednomyślność natomiast widzę względem tego gdzie- ja też jestem za tym aby walutę wymieniać w e-kantorze. Kilka lat korzystania z usług Amronet dało mi tego całkowitą pewność.

afret (22.08.2018 01:09)

Skoro teraz można płacić bezgotówkowo i praktycznie wszystko też kupić przez internet, to taka wymiana waluty też wcale mnie nie dziwi i sam niedawno sprawdziłem jak się sprawdza. Na gieldawalut.com zarejestrowałem konto i kupiłem na razie 2 razy EUR. Bardzo w porządku jest taka usługa, wygoda na 100%, faktycznie też sporo taniej niż w banku a tym bardziej w placówkach miejskich kantorów.

Behemot (23.08.2018 17:33)

A ja się pytam, co nam niby da przyjęcie Euro? Bo tak naprawde to więcej szkody niż pożytku. I mówienie że ułatwi handel jest śmieszne. Na Gieldawalut.com można bez problemu wymienić w każdej chwili każdą sumę pieniędzy, szybko i po bardzo dobrym kursie.

onedollarman (29.08.2018 20:15)

Ciekawe, czy takie nastroje nadal są aktualne.

mefisto (01.10.2018 00:05)

Chyba nic ostatnio na ten temat nie mówiono.

mefisto (01.10.2018 00:05)

Chyba nic ostatnio na ten temat nie mówiono.

Podobne

Kursy walut 2022-11-30

+ więcej
  • EUR euro 4,6684 -0,28%  -1,29gr
  • USD dolar 4,5066 -0,22%  -0,98gr
  • GBP funt 5,4151 +0,02%  +0,10gr
  • CHF frank 4,7421 -0,06%  -0,28gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm