pieniadz.pl

Polityka rodzinna - prezydent proponuje szereg zmian

czwartek, 06-06-2013 godz. 10:10

Pod koniec ubiegłego miesiąca prezydent Bronisław Komorowski przedstawił program wsparcia polskich rodzin pt. „Dobry Klimat dla Rodziny”. Zawiera on aż 44 zapisy, które miałyby pomóc obywatelom kraju w codziennym życiu. Wśród wielu propozycji zmian, pojawił się też pomysł zmodyfikowania obecnej ulgi na dzieci. Miałaby ona opierać się na zwolnieniu z podatku od kwoty zależnej od ilości posiadanego potomstwa.
Zaprezentowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt programu rodzinnego „Dobry Klimat dla Rodziny” proponuje aż 44 zmiany w dotychczasowej polityce rodzinnej. Wszystkie one mają stanowić jeszcze większe wsparcie dla rodzin, niż pomoc, którą dotychczas oferował rząd. Politycy mają nadzieję, że ewentualne zmiany wpłyną na zwiększenie przyrostu naturalnego w Polsce i poprawią ogólną sytuację polskich rodzin.

Wśród głównych zmian przedstawianych przez prezydenta znalazła się propozycja, aby wszystkie nowo wprowadzane ustawy i inne regulacje zawsze były ustalane ze szczególnym uwzględnieniem rodzin. Dokładniej, chodzi o to, aby przed ich akceptacją, zawsze najpierw sprawdzić, jaki będą one miały wpływ na sytuację finansową polskich rodzin.

Prezydent chce też pomagać Polakom w zdobywaniu mieszkań. Proponuje m.in. stworzenie programu społecznych mieszkań czynszowych. Jego celem ma być udostępnienie mieszkań o względnie niskich opłatach czynszowych.

Poza mieszkaniem, Bronisław Komorowski chce też zadbać o czas wolny, który rodzice będą spędzali z dziećmi, dlatego zaproponował zmiany dotyczące ograniczenia liczby nadprogramowych godzin, które mogą przepracować rodzice. Nie mogliby oni pracować dłużej niż 40 godzin tygodniowo. Do tego, prezydent chciałby wprowadzić zmiany związane z elastycznym zatrudnieniem dla osób wychowujących dzieci.

Oprócz tego, prezydent przedstawił koncepcje zmian w urlopach wychowawczych i rodzicielskich. W dokumencie „Dobry Klimat dla Rodziny” uwzględnił też potrzebę tworzenia placówek dydaktyczno-wychowawczych dla dzieci przed 12. rokiem życia.

Prezydent chce również, aby państwo promowało model równej rodziny, w której obowiązki rodzicielskie są sprawiedliwie dzielone pomiędzy matką i ojcem. Chce także równości w miejscu pracy tak, by pracujące matki nie były gorzej traktowane niż pracujący mężczyźni.

Jednym z najważniejszych wpisów, które znalazły się w projekcie „Dobry Klimat dla Rodziny” jest zmiana w uldze na dzieci. Prezydent zaproponował, żeby przyjęła ona postać zwolnienia z podatku do kwoty zależnej od liczby posiadanych dzieci. Oczywiście, im więcej byłoby dzieci, tym wyższa kwota byłaby wolna od podatku.

Poza tym, w dokumencie mowa o rodzinach wielodzietnych. Dla nich zaproponowano m.in. „karty dużych rodzin”, czyli dokumenty, które pozwalałyby na zniżki w cenach za różnego typu usługi publiczne. Miałyby one obowiązywać na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polityka rodzinna - prezydent proponuje szereg zmian.

Podobne

Kursy walut 2020-11-27

+ więcej
  • EUR euro 4,4843 +0,23%  +1,01gr
  • USD dolar 3,7614 +0,07%  +0,28gr
  • GBP funt 5,0239 +0,04%  +0,18gr
  • CHF frank 4,1477 +0,30%  +1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm