pieniadz.pl

Polscy emigranci nie chcą wracać do kraju?

sobota, 05-04-2014 godz. 17:05

Przeważająca część polskich emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii nie chce wracać do Polski. Pragnienie pozostania na Wyspach wyraża aż 72% ankietowanych przez Ipsos, Polarity UK oraz grupę Polish City Club. Dodatkowo, aż 40% chce starać się o brytyjski paszport. Polacy zadomowili się w UK i angażują się w politykę tego kraju. Są nawet chętni do głosowania w wyborach lokalnych i tych do PE.
Badania przeprowadzone przez ośrodek Ipsos, firmę Polarity UK oraz grupę Polish City Club wskazują, że przeważająca część Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii nie chce już wracać do kraju. Co więcej, 40% rodaków ma zamiar starać się o uzyskanie brytyjskiego paszportu. Polacy chcą też mieć wpływ na politykę Wielkiej Brytanii. Znaczny odsetek polskich emigrantów zapowiada głosowanie w zbliżających się wyborach.

Dokładniej, 49% obywateli naszego kraju planuje głosować w Wielkiej Brytanii w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju tego roku. Natomiast tylko 12% emigrantów odda głos w wyborach odbywających się w tym czasie na terytorium Polski.

Niemniej jednak, aż połowa respondentów deklarujących chęć głosowania w UK nie wie jeszcze, na kogo odda głos. Mimo to, najwięcej, bo 18% Polaków chce poprzeć liberalnych demokratów, a 16% chce zagłosować na laburzystów. Kolejnych 12% rodaków będzie opowiadało się za torysami, którzy obecnie sprawują władzę. Tylko 4% chce zagłosować na Partię Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), która jest sceptycznie nastawiona do Wspólnoty Europejskiej.

Jeśli chodzi o wybory lokalne, to największa grupa obywateli naszego kraju popiera laburzystów. Takie deklaracje składa 20% pytanych. Kolejnych 17% woli liberalnych demokratów, a 12% preferuje torysów. Znów tylko 4% respondentów jest gotowych zagłosować na UKIP. 4% ankietowanych mówiło o innych ugrupowaniach.

Poza polityką, polscy emigranci interesują się także aktywnością społeczną podejmowaną na Wyspach oraz działalnością charytatywną. 60% pytanych osób jest chętnych do wolontariatu, a 46% już co najmniej raz podejmowało tego typu działania.

Takie deklaracje podważają doniesienia, jakoby życie na Wyspach Brytyjskich stawało się dla Polaków coraz trudniejsze. Nasi rodacy twierdzą, że wcale nie odczuwają niechęci Brytyjczyków i nie czują sie dyskryminowani. Jak na razie, nie narzekają nawet na restrykcje zasiłkowe, jakie postanowił wprowadzić wobec imigrantów tamtejszy rząd.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polscy emigranci nie chcą wracać do kraju?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm