pieniadz.pl

Polscy pracownicy są w złej kondycji psychicznej

wtorek, 30-05-2017 godz. 17:05

Badania wskazują, że polscy pracownicy uskarżają się na depresję lub nerwicę. Okazuje się, że 1/3 osób negatywnie rozpoczyna dzień. Efektywność pracy jest zaburzana przez ciągłe rozkojarzenie. Kolejne badania pokazują, że w ubiegłym roku wydano 206 tys. zaświadczeń lekarskim dotyczących depresji. Choroby psychiczne zmusiły pracowników do wzięcia przeszło 16 mln dni wolnego.
Polscy pracownicy są w złej kondycji psychicznej. Tak wynika z szeregu przeprowadzonych badań. Ze sporządzonego m.in. przez firmę Human Power raportu "Praca, moc, energia w polskich firmach" wynika, że aż 33% Polaków od samego rana odczuwa irytację i niepokój, a wielokrotnie także zniecierpliwienie. Mniej więcej tyle samo osób odpowiedziało, że czuje zmęczenie i niechęć do zadań, jakie ma do wykonania.

Ponadto badania wykazały, że 20% Polaków przyznaje, iż zwykle już od pierwszych chwil w pracy ma zły humor. 55% osób, które potrafią czuć entuzjazm w momencie rozpoczynania pracy, to stosunkowo mały odsetek, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że pozytywne nastawienie do pracy zwiększa jej efektywność i przekłada się na wymierne korzyści dla firm.

Co ciekawe, z tego samego badania wynika, że 40% respondentów jest w pełni świadomych faktu, iż ich nastawienie do wykonywanych obowiązków negatywnie wpływa zarówno na pracę, jak i na ich własną kondycję psychiczną, w tym także tę w życiu prywatnym. 35% przyznaje także, że przez większą część dnia pracy jest rozkojarzonych i nieskupionych na wykonywanych czynnościach służbowych.

Przy takich informacjach nie dziwią raczej inne dane, z których wynika, że na przestrzeni całego minionego roku polscy pracownicy potrzebowali, bagatela, 16 mln dni wolnego, by uporać się z dolegliwościami psychicznymi, w tym z depresją i nerwicą. Samych zaświadczeń lekarskich dotyczących epizodów depresyjnych wydano ok. 206 tys.

Ponad 5 mln dni zabrały polskim pracownikom zaburzenia związane z ciężkim stresem i problemami adaptacyjnymi, a niemal 4 mln nieobecności w pracy powodowanych było epizodami depresyjnymi. Na jedną osobę daje to odpowiednio ok. 17 dni wolnego przy reakcjach stresowych i ok. 19 dni chorobowego przy depresji. 18 dni wolnego potrzebowały średnio osoby, u których stwierdzono nawracające zaburzenia depresyjne.

Powodem problemów psychicznych w wielu przypadkach jest sama praca i nieodpowiednie nastawienie do swoich obowiązków, jednak najczęściej okazuje się, że istota tkwi głębiej. Autorzy projektu EZOP Polska, który sprawdzał stan psychiczny polskich pracowników podkreślają, że ogromne znaczenie dla rozwoju zaburzeń tego typu ma nieprawidłowy tryb życia, w tym zła dieta, brak ruchu, używki.

Niestety, w dużej mierze, także te negatywne nawyki mogą wiązać się z wykonywaną pracą. Jesteśmy mniej wydajni w pracy, ponieważ prowadzimy niewłaściwy tryb życia, ale prowadzimy go, ponieważ mamy problemy w pracy – to koło trudno jest przerwać, dlatego ważne, by odpowiednio szybko zdać sobie sprawę z problemów i zacząć je rozwiązywać z pomocą specjalisty. Korzyści odczujemy sami, ale przyniesiemy je też swoim pracodawcom, którzy odzyskają efektywnie działających podwładnych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polscy pracownicy są w złej kondycji psychicznej.

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm