pieniadz.pl

Polska jednym z najlepszych krajów pod względem produkcji przemysłowej w Europie

środa, 13-11-2013 godz. 17:05

Europejski Urząd Statystyczny opublikował dzisiaj wrześniowe dane na temat produkcji przemysłowej w UE oraz w strefie euro. Okazało się, że w obu przypadkach zanotowała ona spadek w ujęciu miesięcznym, ale wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Dane dotyczące Polski były bardzo dobre – produkcja wzrosła u nas o 5,6% r/r.
Opublikowane dzisiaj przez Eurostat dane dotyczące produkcji przemysłowej w Europie były stosunkowo słabe. Zarówno w całej Unii Europejskiej, jak i w samym Eurolandzie produkcja zanotowała spadek wobec poprzedniego miesiąca. W przypadku strefy euro produkcja przemysłowa obniżyła się o 0,5% w stosunku do wyniku z sierpnia, a w całej Wspólnocie zanotowała spadek na poziomie 0,2%.

Dzisiejsze dane były gorsze od przewidywań analityków, jednak pocieszeniem mogły być odczyty dotyczące zmian produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym. W porównaniu do września 2012r., produkcja w Unii Europejskiej wzrosła o 1,2%. Dobrze wyglądała sytuacja w Eurolandzie, gdzie na przestrzeni ostatniego roku produkcja wzrosła o 1,1% wobec oczekiwań na poziomie zerowym. To rezultat tym lepszy, że w sierpniu produkcja zanotowała spadek na poziomie 6,1%.

Łącznie, w ujęciu rocznym odnotowano poprawę wyników produkcji przemysłowej w 16 badanych krajach, jednak w 9 sytuacja uległa pogorszeniu. Najmocniej zanurkowała produkcja w Luksemburgu, gdzie spadek na przestrzeni ostatniego roku wynosił 4%. Kiepsko wypadła też Chorwacja, w której spadek wynosiła 3,9% oraz Włochy (-3,0%).

Polska znalazła się natomiast w czołówce, zajmując 4. miejsce pod względem wzrostu produkcji przemysłowej. Zwiększyła się ona u nas o 5,6% r/r. Lepiej wypadły: Irlandia, w której produkcja urosła o 11,7%, Rumunia, w której był to skok o 8,9% oraz Słowacja (7,5%).

Jak zauważają eksperci, wzrost w ujęciu rocznym był możliwy głównie, dzięki dobrym wynikom z zakresu dóbr kapitałowych i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. W pierwszym przypadku wzrost W UE wynosił 1,9%, a w strefie euro 0,8%. Jeśli natomiast chodzi o produkcję nietrwałych dóbr konsumpcyjnych, to wzrosła ona o 1,7% w UE i o 2,2% w Eurolandzie.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polska jednym z najlepszych krajów pod względem produkcji przemysłowej w Europie.

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm