pieniadz.pl

Polska nie dostosowała się do dyrektyw unijnych ws. upraw GMO - KE zgłosiła sprawę do Trybunału Sprawiedliwości

czwartek, 20-06-2013 godz. 16:04

W czwartek, 20 czerwca Komisja Europejska zdecydowała się na zgłoszenie Polski do Trybunału Sprawiedliwości. Powodem były nieprawidłowości związane z prawem dotyczącym upraw GMO. Jednostka unijna zarzuciła Polsce, że ta nie dostosowała się do zasad dotyczących monitorowania tego rodzaju upraw. W naszym kraju wciąż nie został wprowadzony bowiem rejestr zawierający lokalizacje takich upraw.
Komisja Europejska pozwała nasz kraj do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Jest to efektem niedostosowania się Polski do reguł związanych z uprawami Genetycznie Modyfikowanych Organizmów (GMO). Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, uprawy tego typu muszą być odpowiednio monitorowane.

Najważniejszą kwestią, która została zlekceważona przez polskie władze był rejestr lokalizacji upraw GMO. Unia wymaga, aby wszystkie miejsca takich upraw były zgłaszane do odpowiednich władz. Oprócz tego, powinny one być wpisywane do określonych rejestrów, a informacje na ten temat powinny być powszechnie dostępne.

Dostosowanie się do unijnych zasad jest istotne z kilku powodów. Przede wszystkim, chodzi o to, aby stale kontrolowany mógł być wpływ upraw GMO na środowisko. Komisja podkreśla przy tym, że nieistotny jest fakt, iż od stycznia bieżącego roku uprawy GMO są w naszym kraju zakazane. Mimo tego, Polska i tak powinna przyjąć dyrektywę traktującą o monitoringu tych upraw.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia i polityki konsumenckiej zaznacza również, że choć teraz uprawy GMO są u nas zakazane, to jednak zawsze istnieje opcja, że ulegnie to zmianie. Z tego powodu, musimy wdrożyć zasady ustalone przez unię.

Należy przy tym dodać, że już pod koniec listopada ubiegłego roku KE przypomniała Polsce, iż musi wreszcie przyjąć dyrektywy, by nadrobić zaległości w tej kwestii. Pomimo tego, nadal nie pojawiły się u nas żadne zasady dotyczące rejestru lokalizacji obowiązujące przy prowadzeniu upraw.

Warto także podkreślić, że Komisja Europejska – choć skierowała sprawę do TS – to jednak nie ubiega się o nałożenie na Polskę żadnej kary finansowej za niedostosowywanie się do unijnych zasad.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polska nie dostosowała się do dyrektyw unijnych ws. upraw GMO - KE zgłosiła sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

Podobne

Kursy walut 2023-09-28

+ więcej
  • EUR euro 4,6340 +0,60%  +2,75gr
  • USD dolar 4,4062 +1,01%  +4,40gr
  • GBP funt 5,3631 +1,20%  +6,34gr
  • CHF frank 4,7973 +0,80%  +3,83gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm