pieniadz.pl

Polska nie zarobi na większym tranzycie rosyjskiego gazu

środa, 04-04-2012 godz. 08:08

Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę Gaz-Systemu Małgorzatę Polkowską wynika, że tranzyt rosyjskiego gazu do Niemiec przez polskie terytorium wzrósł o 20%. Jednak Polska na tym dodatkowo nie zarobi - czytamy na portalu Wprost.pl.
Przedstawicielka Gaz-Systemu, który nadzoruje polski odcinek rurociągu jamalskiego, oznajmiła: W marcu możliwości tranzytu gazu rurociągiem jamalskim do Niemiec były wykorzystywane w 80 procentach, a od 1 kwietnia - są wykorzystywane w pełni. Podobna sytuacja ma mieć miejsce w maju. Zdolności gazociągu na granicy polsko-niemieckiej (ponad 90 mln m sześc. na dobę) zostały w pełni zakontraktowane przez Gazprom. W poprzednim roku rosyjski koncern wykorzystywał gazociąg jamalski tylko w 85% do eksportu do Niemiec. 

Okazuje się, że Polska spółka EuRoPol Gaz, do której należy polski odcinek gazociągu jamalskiego, nie zainkasuje dodatkowych profitów na większym tranzycie gazu z Rosj. W normalnym świecie, gdy więcej gazu płynie jakimś gazociągiem, to po prostu jego właściciel więcej zarabia, ale EuRoPol Gaz - zgodnie międzyrządowym porozumieniem - ma z góry ustalony zysk netto, który ma nie przekraczać 21 mln zł rocznie - oznajmił Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego.

Ekspert zaznaczył, że przedsiębiorstwo ma jedynie generować przychody, który wystarczą na pokrycie kosztów bieżącej działalności oraz spłatę zobowiązań – kredytów zaciągniętych na budowę rurociągu - czytamy na portalu Wprost.pl.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polska nie zarobi na większym tranzycie rosyjskiego gazu.

Podobne

Kursy walut 2022-11-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6813 -0,05%  -0,22gr
  • USD dolar 4,5164 +0,75%  +3,37gr
  • GBP funt 5,4141 -0,08%  -0,44gr
  • CHF frank 4,7449 -0,22%  -1,06gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm