pieniadz.pl

Polska oficjalnym członkem ESO

środa, 05-08-2015 godz. 16:04

Polska już formalnie jest członkiem Europejskiego Obserwatorium Astronomicznego (ESO) na Półkuli Południowej. Dzięki temu nasz kraj będzie mógł uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących największych projektów astronomicznych na globie. Poza Polską do ESO należy jeszcze 15 innych krajów, w tym Francja, Niemcy i Brazylia.
Polska została dzisiaj oficjalnym członkiem Europejskiego Obserwatorium Astronomicznego na Półkuli Południowej. Umowę akcesyjną podpisaliśmy z tą jednostką 28 października minionego roku. W imieniu naszego kraju dokonała tego minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. Na uroczystości podpisania aktu przystąpienia Polski do ESO była prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego dr hab. Agnieszka Kryszczyńska. Udział w wydarzeniu wziął też szereg innych osób powiązanych z tą dziedziną nauki.

Pełnoprawnym członkiem organizacji zostaliśmy jednak dopiero dzisiaj. Jak przyznają eksperci, decyzja o dołączeniu do 14 krajów chcących w większym stopniu angażować się w odkrywanie kosmosu, pozwoli nam na rozwój nie tylko w kierunku astronomicznym. Zakłada się, że pomoże to rozwinąć całą polską naukę, a przy okazji będzie stymulowało nowoczesne technologie i cały rodzimy przemysł.

Wstąpienie do ESO do duża szansa dla polskich specjalistów z zakresu astronomii. Teraz będą mieli dostęp do najnowocześniejszych narzędzi badawczych. Badania, w których będą brali udział, zdecydowanie przekraczają możliwości jednostek, dla których dotychczas pracowali. To pozwoli im zrealizować cele, które do tej pory pozowały jedynie w sferze marzeń.

Członkowstwo w ESO jest również szansą dla polskich przedsiębiorstw przemysłowych. Będą teraz mogły walczyć m.in. o zlecenia na budowę nowoczesnych sprzętów niezbędnych do prowadzenia badań astronomicznych.

ESO jest organizacją założoną w 1962r. w efekcie podpisania konwencji przez 4 europejskie kraje. Twórcami były Belgia, Francja, Holandia i Szwecja. Zadaniem jednostki jest ułatwienie prac badawczym astronomom i astrofizykom poprzez zapewnianie im dostępu do nowoczesnych narzędzi oraz umożliwienie obserwacji kosmosu z półkuli południowej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polska oficjalnym członkem ESO.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm