pieniadz.pl

Polska potrzebuje reform emerytalnych - musimy nauczyć się odkładania pieniędzy do OFE

czwartek, 07-02-2013 godz. 15:03

Otwarte fundusze emerytalne wciąż są w Polsce kwestią sporną. Część ekspertów twierdzi, że nie ma sensu, by w ogóle istniały, inni uważają, że choć wymagają wprowadzenia kilku zmian, to jednak powinny nadal funkcjonować. Drugiej opcji przychylni są także specjaliści pracujący dla Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, którzy uważają, że potrzebna jest jedynie reforma obejmująca I i III filar systemu emerytalnego.
Eksperci pracujący w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych podkreślają, że chociaż otwarte fundusze emerytalne wymagają wprowadzenia zmian w ich funkcjonowaniu, to jednak nie należy ich w żadnym wypadku zupełnie likwidować.

Główne modyfikacje, jakie według IGTE należy wprowadzić do I oraz III filaru systemu emerytalnego to zlikwidowanie przywilejów emerytalnych oraz zmiany w ubezpieczeniach dla rolników, jak również zwiększenie popularności dobrowolnych składek emerytalnych. Te zmiany miałyby poprawić prognozy dotyczące emerytur, zwiększając szansę na to, że w przyszłości wystarczyłoby środków niezbędnych do wypłaty świadczeń.

W lutym przedstawione mają zostać wnioski, jakie wyciągnięto z dogłębnej analizy działania otwartych funduszy emerytalnych. Jej przeprowadzenie było zgodne z rządowymi założeniami ustalonymi w 2011r. Na tej podstawie resorty pracy i polityki społecznej, a także finansów, gospodarki i skarbu państwa we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych mają zaprezentować koncepcje zmian dotyczących OFE.

Już teraz wiadomo, że IGTE chce zaproponować m.in. zmiany odnoszące się do jednostek wypłacających świadczenia. Miałyby się tym zająć towarzystwa emerytalne. Ponadto, jednostka chce apelować do rządu o to, by zaczął w większym stopniu namawiać społeczeństwo do samodzielnego oszczędzania w ramach III filaru.

Jak podkreśla Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, w Polsce trzeba zadbać o to, by w przyszłości kwestia emerytur była stabilna. Musimy mieć pewność, że znajdą się środki finansowe niezbędne do wypłacania świadczeń każdemu, komu one przysługują. Dodatkowo, należy zadbać o to, by były one możliwie, jak najwyższe.

Co prawda, w naszym kraju dotychczas największy nacisk kładło się na I filar, czyli ten, za który odpowiada rząd, jednak IGTE zauważa, że zagranicą o wiele popularniejsze i efektywniejsze okazuje się być pobieranie emerytur z własnych oszczędności odłożonych w III filarze, dlatego też Polacy powinni wreszcie przekonać się do tej opcji.

Niestety, opierając się wyłącznie na świadczeniach oferowanych przez państwo, będziemy musieli liczyć się z naprawdę niskimi emeryturami. Kryzys w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma się pogłębiać i niewiele wskazuje na to, żeby sytuacja uległa zmianie, a przecież już teraz mówi się o tym, że świadczenia emerytalne są stanowczo za niskie.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polska potrzebuje reform emerytalnych - musimy nauczyć się odkładania pieniędzy do OFE.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm