pieniadz.pl

Polska utrzymuje nadwyżkę handlową - w czerwcu wyniosła ponad 4 mld zł

poniedziałek, 14-08-2017 godz. 17:05

Jak podał GUS, w I półroczu 2017r. Polska zanotowała nadwyżkę handlową przekraczającą 4 mld zł. Wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego zaobserwowano zarówno w przypadku importu (9,8%), jak i eksportu (7,3%). Dodatnie było saldo w handlu z krajami rozwiniętymi, natomiast ujemne dotyczyło wymiany handlowej z państwami o gospodarkach dopiero rozwijających się.
Główny Urząd Statystyczny podał już dane na temat bilansu polskiego handlu zagranicznego w pierwszej połowie tego roku. Po raz kolejny zaobserwowano wzrost zarówno importu, jak i eksportu. Udało się też odnotować nadwyżkę handlową, która wyniosła  972,3 mln euro, czyli 4,22 mld złotych. Było więc wyraźnie niższe niż w ubiegłym roku, gdy wyniosło 12,8 mln złotych.

Sam polski import zwiększył się w okresie styczeń-czerwiec 2017r. o 9,8% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. W ujęciu nominalnym kupiliśmy z zagranicy towary i usługi o łącznej wartości 422 mld 117,7 mln złotych w cenach bieżących. GUS podał też, że było to 98 mld 161 mln euro.

Wzrósł również koszt dóbr sprzedanych innym krajom przez polskie przedsiębiorstwa. Eksport zwiększył się o 7,3% w ujęciu rocznym, a dokładniej wyniósł w cenach bieżących 426 mld 333,5 mln złotych. W przeliczeniu na walutę europejską było to 99 mld 133,3 mln euro.  

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polska utrzymuje nadwyżkę handlową - w czerwcu wyniosła ponad 4 mld zł.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm