pieniadz.pl

Polski dług publiczny utrzyma się na bezpiecznym poziomie - nie grozi nam podwyżka VAT

niedziela, 30-12-2012 godz. 14:02

Polacy mogą mieć powody do zadowolenia. W bieżącym roku nie musimy obawiać się, że wysokość długu publicznego przekroczy bezpieczny poziom 55% wartości rodzimego Produktu Krajowego Brutto. Okazuje się, że nawet przy spadku kursu złotego, nie grozi nam zbyt duży wzrost długu. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, w związku z tym, nie ma żadnej groźby podniesienia podatku VAT.
W 2011r. nawet ostatni roboczy dzień roku niósł jeszcze ze sobą niepewność, co do wysokości długu publicznego. Wszyscy obserwowali, jak rozwinie się sytuacja na rynku walutowym wiedząc, że w razie spadku wartości polskiej złotówki, poziom długu publicznego mógł przekroczyć 55% Produktu Krajowego Brutto. Im słabsza jest bowiem nasza waluta, tym większa staje się zagraniczna część długu publicznego.

Sprawa jest o tyle poważna, że zagraniczna część polskiego długu publicznego to dużo ponad 200 miliardów dolarów. W takim przypadku, nawet niewielkie wahania wartości złotówki mogą sprawić, że dług przekroczy 55%. Stąd obawy, które ekonomiści mieli zwykle pod koniec każdego roku kalendarzowego.

W 2012r. możemy być naprawdę zadowoleni z poziomu utrzymywanego od pewnego czasu przez złotówkę. Jest on na tyle wysoki, że resort finansów nie musi martwić się ewentualnym przekroczeniem wspomnianej granicy PKB. Warto dodać, że ma to związek nie tylko z pozycją PLN na rynku walutowym, ale również z nowymi regułami dotyczącymi obliczania wysokości długu publicznego.

Nowelizację w tej sprawie podpisano w ostatni piątek. Najnowsze zasady wyliczania długu publicznego mają wejść w życie wraz z 2013r., jednak jak podkreślają specjaliści, to właśnie na tych regułach obliczana będzie już wysokość długu za bieżący rok.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę nowe ustalenia, to wynika z nich, że dług publiczny w ostatnich dniach 2012r. będzie wynosił ok. 53% PKB. Chociaż nie jest to jeszcze pewny rezultat, to jednak eksperci nie mają wątpliwości, co do tego, że będzie to na pewno mniej, niż 55%, choć mimo wszystko więcej, niż 50%.

Taki wynik można uzyskać poprzez wyliczenie stosunku długu publicznego do wysokości PKB z uwzględnieniem średniego, rocznego kursu złotówki. Od tego należy odjąć środki przechowywane przez rząd na rachunkach, z których pieniądze przeznaczane są na realizację potrzeb finansowych w przyszłym roku.

Utrzymanie odpowiedniej relacji długu publicznego do PKB jest niezwykle istotne dla wszystkich Polaków, ponieważ gdyby doszło do przekroczenia granicy 55%, to wtedy automatycznym skutkiem takiej sytuacji byłoby podwyższenie podatków oraz ograniczenie wydatków budżetowych.

Dodajmy przy tym, że w tym roku po raz pierwszy od dłuższego czasu Polska zanotowała spadek stosunku długu publicznego do PKB, a według prognoz, ta tendencja ma się utrzymywać przez następnych kilka lat.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polski dług publiczny utrzyma się na bezpiecznym poziomie - nie grozi nam podwyżka VAT.

Podobne

Kursy walut 2020-06-05

+ więcej
  • EUR euro 4,4443 +0,22%  +0,96gr
  • USD dolar 3,9217 -0,90%  -3,56gr
  • GBP funt 4,9563 +0,05%  +0,27gr
  • CHF frank 4,0948 -0,59%  -2,42gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm