pieniadz.pl

Utrzymanie mieszkania to w Polsce coraz większy problem

środa, 15-02-2017 godz. 16:04

Z informacji przedstawionych przez firmę doradczą Open Finance wynika, że w Polsce coraz trudniej jest utrzymać mieszkanie. Wywnioskowano tak na podstawie skrupulatnej analizy danych zebranych przez GUS. Według nich, przeciętna para musi wydać na utrzymanie lokum ok. 550zł miesięcznie. Wydatki nadal rosną ze względu na utrzymującą się inflację.
Chociaż inflacja jest jednym z tych zjawisk gospodarczych, które mają korzystny wpływ na kondycję całego państwa, to jednak zdecydowanie daje się we znaki prywatnym osobom. W ostatnich miesiącach wyraźnie odczuwają to Polacy. Po długim okresie spadających cen, powróciliśmy do inflacji, czyli ich wzrostu. Jest on widoczny m.in. w zakresie utrzymania mieszkania.

Eksperci podkreślają, że nie tylko samo utrzymanie domu, ale także jego wyposażenie i prowadzenie wiążą się z wysokimi wydatkami nawet w okresie ogólnego spadku cen. Zwrócono uwagę, że w poprzednich 2 latach część cen produktów i usług związanych z mieszkaniem rosła, choć mieliśmy do czynienia z nieustanną deflacją. Dodano, że gdy już pojawia się inflacja, najmocniej odczuwa się ją zwykle właśnie w zakresie utrzymania domu.

Firma doradcza Open Finance postanowiła bliżej przyjrzeć się wydatkom Polaków związanych z mieszkaniem. Dane niezbędne do opublikowania wniosków wzięto z zasobów Głównego Urzędu Skarbowego. Okazało się, że przeciętne, dwuosobowa rodzina musi obecnie wydawać średnio ok. 550zł miesięcznie, by opłacić „dach nad głową”.

Wyliczając koszt mieszkania przypadający na jedną osobę w gospodarstwie domowym, wyliczono, że przeciętnie jest to 275zł wobec 271,60zł jeszcze kilka miesięcy temu. Warto jednak pamiętać, że rodziny z dziećmi najczęściej mieszkają w lokalach o większym metrażu, co wiąże się też z wyższymi opłatami.

Dla Polaków inflacja jest tym boleśniejsza, że ze statystyk wynika, iż przeciętny obywatel naszego kraju na opłacenie i prowadzenie mieszkania poświęca aż ¼ swoich dochodów. Tym samym znajdujemy się w grupie tych narodów, które na miejsce do życia wydają największy procent posiadanych środków finansowych.

Należy zaznaczyć, że w wyliczeniach nie uwzględniono kredytów mieszkaniowych, a znaczna część rodaków musi jeszcze każdego miesiąca wydawać minimum kilkaset złotych na uiszczenie kolejnych rat za posiadaną nieruchomość. Do tego w ostatnim czasie mocno podrożała energia elektryczna, co podniosło ogólny koszt utrzymania każdej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Utrzymanie mieszkania to w Polsce coraz większy problem.

Podobne

Kursy walut 2024-02-23

+ więcej
  • EUR euro 4,3326 +0,29%  +1,27gr
  • USD dolar 4,0050 +0,62%  +2,46gr
  • GBP funt 5,0691 +0,47%  +2,37gr
  • CHF frank 4,5427 +0,11%  +0,48gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm