pieniadz.pl

Polski przemysł w tarapatach - duże spadki w produkcji przemysłowej i budowlanej

czwartek, 20-12-2012 godz. 10:10

Jak dowiedzieliśmy się wczoraj popołudniu, polski przemysł ma się coraz gorzej. Spada zarówno produkcja budowlana, jak i przemysłowa. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w listopadzie spadek produkcji przemysłowej wynosił 0,8% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Natomiast wobec poprzedniego miesiąca była to zniżka aż o 4,8%.
Spadek produkcji przemysłowej o 0,8% w ujęciu rocznym oraz o 4,8% wobec wcześniejszego miesiąca to wyniki gorsze od prognoz analityków. Eksperci spodziewali się, że w listopadzie produkcja przemysłowa wzrośnie wobec ubiegłego roku o 0,5%. Dodatkowo, sądzili, że mniejszy będzie poziom spadków w ujęciu miesięcznym. Zakładali, że w listopadzie spadek w porównaniu do października b.r. wyniesie 3,4%.

W przypadku produkcji wyrównanej sezonowo również widoczne były tylko spadki – o 1,9%  rok do roku oraz o 0,9% w ujęciu miesięcznym. Jeżeli natomiast chodzi o ceny produkcji przemysłowej, to w listopadzie spadły one o 0,1% wobec poprzedniego roku oraz o 0,2% w porównaniu do października. To także rezultaty inne od prognoz. Analitycy przewidywali, że ceny w listopadzie, zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym, wzrosły o 0,1%.

Jak przyznają eksperci, spowolnienie produkcji jest widoczne w niemal 1/3 działów. Łącznie, spadek produkcji na przestrzeni ostatniego roku odnotowano w 12 z 34 działów przemysłowych. Najmocniejsze spadki pojawiły się w branży komputerowej, gdzie produkcja spadła aż o 10,6%. Sporo, bo o 9,6% zmniejszyła się także produkcja mebli, a w przypadku samochodów było to 7,9%. Wyraźnie gorsze wyniki pojawiły się również w produkcji metali, gdzie spadek wyniósł 7,6%.

Natomiast w grupie działów notujących najlepsze wyniki znalazła się produkcja urządzeń elektrycznych, której wzrost wyniósł 5,5%, a także produkcja wyrobów z drewna (5,2%). W kopalniach produkcja wzrosła o 4% r/r.

Specjaliści nie ukrywają, że zakładają, iż w grudniu spadki produkcji będą jeszcze wyższe. Niepokojąca jest coraz mniejsza liczba zamówień krajowych oraz zagranicznych, a spadek ich liczby bezpośrednio przekłada się na gorsze wyniki przemysłowe.

Oprócz tego, wczoraj popołudniu dowiedzieliśmy się również, że nadal wyraźne jest spowolnienie w branży budowlanej. W listopadzie spadek produkcji budowlanej wynosił 5,3% r/r, a po wykluczeniu czynników sezonowych wynik zszokował, wskazując na spadek sięgający aż 10,7%! W ujęciu miesięcznym, wedle początkowych danych, spadek wyniósł 9,1%, a po wyeliminowaniu czynników sezonowych było to 1,5% mniej.

Największy spadek dotyczył tych przedsiębiorstw, które specjalizują się we wznoszeniu budynków. Wyniósł on 7,6% wobec analogicznego okresu 2011r. Dla firm zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi spadek w ujęciu rocznym wyniósł 5,0%, a dla jednostek trudniących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej spadek wyniósł 3,5% r/r. Wobec października 2012r. był to spadek o, kolejno: 17,9% dla firm wznoszących budynki, 4,1% dla działu robót budowlanych specjalistycznych oraz 3,3% w przypadku inżynierii lądowej i wodnej.

Eksperci twierdzą, że na razie nie mamy spodziewać się poprawy sytuacji i z niecierpliwością czekają nagrudniowe wyniki, które mają być jeszcze gorsze od obecnych. Dodatkowo, analitycy podkreślają, że w obliczu takich danych, Rada Polityki Pieniężnej z pewnością zdecyduje się na dalsze obniżki stóp procentowych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polski przemysł w tarapatach - duże spadki w produkcji przemysłowej i budowlanej.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm