pieniadz.pl

Polskie firmy produkcyjne są zadowolone ze swojej sytuacji

czwartek, 05-10-2017 godz. 16:04

Firma doradczo-audytowa KPMG opublikowała wyniki badań, które wskazują, że zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw produkcyjnych jest zadowolona ze swojej obecnej sytuacji. Niemal wszystkie spośród z nich chcą poszerzać zakres swoich działań. Zaledwie 2% uważa swoją kondycję za kiepską.
Firma doradczo-audytorska KPMG przeprowadziła badania dotyczące kondycji polski przedsiębiorstw, działających w sektorze wytwórczym. Okazało się, że zdecydowana większość spośród nich chwali swoją obecną sytuację. Jako dobrą lub bardzo dobrą oceniło ją ok. 76% pytanych. Zaledwie 2% nie było z niej zadowolonych. Co więcej, niemal 60% spośród nich spodziewa się wzrostów w przyszłym roku.

Dla całej polskiej gospodarki zadowolenie przedsiębiorców prowadzących firmy produkcyjne jest tak istotne, ponieważ sektor ten odpowiada za ok. 17% wartości rodzimego Produktu Krajowego Brutto. Oznacza to, że kondycja tych firm w znacznym stopniu odzwierciedla sytuację całej gospodarki.

Dobra sytuacja obecna oraz optymistyczne wizje na kolejny rok sprawiają, że firmy produkcyjne chcą inwestować w swój rozwój. Najważniejszym planem większości z nich jest zdobywanie nowych rynków lub umocnienie pozycji i zwiększenie udziałów na bieżącym.

Przeszło 60% ankietowanych przedsiębiorców skupi się na inwestycjach w środki trwałe, natomiast 52% zadeklarowało, że planuje zmianę procesów biznesowych. Aż połowa właścicieli firm produkcyjnych jest gotowa na przyjmowanie nowych pracowników jeszcze w 2017r. Przeciętny wzrost zatrudnienia ma wynieść ok. 10%.

27% respondentów zapowiada, że na przestrzeni kilku najbliższych lat otworzy kolejne oddziały swojej firmy. Przeważająca część planuje zlokalizować je na terenie kraju. Znaczna część pytanych zamierza inwestować w maszyny i urządzenia, które pozwolą na zoptymalizowanie produkcji, poprzez zwiększenie mocy przerobowej. Ostatecznie, ma to wpłynąć na wyższą sprzedaż.

KPMG przedstawiło też statystyki, z których  wynika, że 54% funkcjonujących w Polsce przedsiębiorstw produkcyjnych ogranicza swoją działalność wyłącznie do rodzimego rynku. Mimo to rośnie odsetek tych, które chcą spróbować sił zagranicą. Jeśli chodzi o inwestycje, to najbardziej skłonne są do nich firmy z branży chemicznej, elektromaszynowej i spożywczej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polskie firmy produkcyjne są zadowolone ze swojej sytuacji.

Podobne

Kursy walut 2023-12-01

+ więcej
  • EUR euro 4,3494  0,00%   0,02gr
  • USD dolar 3,9910 +0,25%  +1,00gr
  • GBP funt 5,0557 +0,41%  +2,07gr
  • CHF frank 4,5670 +0,35%  +1,60gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm