pieniadz.pl

Polskie mieszkania na wynajem nie wyglądają dobrze

niedziela, 16-10-2016 godz. 19:07

Na podstawie danych gromadzonych przez Eurostat Lion's Bank sporządził ranking krajów, w których wynajmowane są najlepsze i najgorsze mieszkania. Niestety, Polska znajduje się w nim na przedostatniej pozycji. Większość polskich najemców musi żyć w zbyt małych lokalach, nieładnie urządzonych, a w dodatku umowy najmu nie są długoterminowe.
Polski rynek najmu nie prezentuje się zbyt dobrze na tle innych, europejskich krajów. Lion’s Bank stworzył zestawienie krajów, w których największych odsetek najemców mieszka w lokalach nie spełniających ich oczekiwań. Najczęściej są to mieszkania o niewielkim metrażu, nieestetycznie urządzone, stare lub niedające gwarancji długoterminowego wynajmu. Wykorzystane dane pochodzą z zasobów Europejskiego Urzędu Statystycznego.

Ranking zamyka Rumunia, w której wiele do życzenia pozostawia aż 69,3% wynajmowanych nieruchomości. Niestety, Polska plasuje się na miejscu przedostatnim. 67,8% wynajmowanych mieszkań nie spełnia wszystkich wymogów swoich lokatorów. Uplasowaliśmy się tym samym m.in. za Serbią, Macedonią czy Islandią.

Według ekspertów, największym problemem w Polsce jest przeludnienie, co oznacza, że wielu obywateli mieszka w zbyt małym lokum. Na jednego Polaka wynajmującego mieszkanie przypada średnio 1,1 pokoju, a przeciętny wynik w Europie to 1,6 pokoju.

W dużej mierze powodowane jest to niedostateczną liczbą mieszkań na wynajem i wysokimi cenami, które ściśle łączą się z faktem, że polski rynek najmu jest mniejszy od tych obserwowanych zagranicą. Ze statystyk wynika również, ze w Polsce brakuje nawet kilku milionów mieszkań. Gdyby uzupełnić te braki, większość z nas mogłaby żyć w dogodnych warunkach.

Dla Unii Europejskiej średni odsetek mieszkań o niedostatecznym standardzie wyniósł 21,5%. Jeśli chodzi o państwa z najlepszymi mieszkaniami, to rankingowi przewodzą Cypr, Belgia i Holandia, Na wyspiarskim Cyprze powody do narzekania na mieszkanie ma zaledwie 2,2% lokatorów. W Belgii i Holandii jest to kolejno 4,4% i 6,3% wynajmujących lokal mieszkalny. Wynik poniżej 10% odnotowały też Malta (8,0%) i Irlandia (9,0%).

Choć najmocniejsze gospodarki Europy uzyskały wynik lepszy od średniej, to jednak znalazły się na końcu pierwszej dziesiątki. W Niemczech, które uplasowały się na miejscu 8., odsetek złych mieszkań wyniósł 12,2%. We Francji, która zajęła miejsce 9., było to 15,3% wynajmowanych lokali, a w Wielkiej Brytanii takie mieszkania stanowiły 16,0% spośród wszystkich przeznaczonych pod wynajem.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polskie mieszkania na wynajem nie wyglądają dobrze.

Podobne

Kursy walut 2024-02-23

+ więcej
  • EUR euro 4,3326 +0,29%  +1,27gr
  • USD dolar 4,0050 +0,62%  +2,46gr
  • GBP funt 5,0691 +0,47%  +2,37gr
  • CHF frank 4,5427 +0,11%  +0,48gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm