pieniadz.pl

Praca dodatkowa na emeryturze – jaka maksymalna pensja pozwoli zachować świadczenia?

środa, 14-11-2012 godz. 14:02

Świadczenia emerytalne przyznawane polskim seniorom nie należą do najwyższych. Wiele osób uskarża się nawet, że nie są w stanie przeżyć miesiąca, opłacając z emerytury wszystkie rachunki, kupując leki i jedzenie. Dlatego też, liczna grupa emerytów decyduje się na podjęcie pracy dodatkowej. Takim działaniom sprzyja też prawo zgodnie, z którym firmom zatrudniającym emerytów należą się pewne udogodnienia.
Zatrudnianie emerytów i rencistów jest korzystne dla pracodawców z uwagi na obniżone składki płacone od tych podwładnych. Są one naliczane zależnie od rodzaju podpisanej umowy, jak i od wieku pracownika. Jedną z podstawowych kwestii jest brak obowiązku uiszczania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Natomiast dla samych emerytów, możliwość podjęcia pracy często jest jedyną możliwością podreperowania budżetu, który w momencie przejścia na emeryturę, znacznie się skurczył. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli senior zacznie zarabiać zbyt dużo, to wtedy w świetle prawa zostanie uznany za normalnego pracownika i można odebrać mu prawo do pobierania świadczeń emerytalnych. Warto więc wiedzieć, ja wysokie stawki nie grożą cofnięciem emerytury.

Limit zarobków osób przebywających na emeryturze jest ustalany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przy czym aktualizuje się go w każdym kwartale. Bazują on na średnim wynagrodzeniu w naszym kraju. To natomiast powoduje, że bardzo ciężko byłoby emerytom przekroczyć ustalone granice.

W razie, gdyby emeryt zarabiał miesięcznie więcej, niż 70% średniej pensji krajowej, następuje zmniejszenie wypłacanych mu świadczeń. Większość pracujących seniorów nie musi się jednak martwić – do redukcji emerytury dojdzie bowiem dopiero wtedy, gdy ich miesięczne wynagrodzenie przekroczy 2447,80zł. Należy przy tym zaznaczyć, że od grudnia b.r. limit będzie jeszcze wyższy i wyniesie 2457,20zł.

Jeśli natomiast chodzi o zupełne zawieszenie wypłacania świadczeń emerytalnych, to dochodzi do niego jedynie w momencie, gdy emeryt otrzymuje na przestrzeni miesiąca 130% średniej pensji lub więcej. Oznacza to, że musiałby uzyskiwać przychody z pracy zarobkowej sięgające aż 4545,90zł, a od grudnia 4563,30zł.

Dzięki temu, praktycznie żaden polski emeryt nie musi obawiać się przekroczenia limitów. Seniorzy mogą spokojnie dorabiać, a co więcej – jeśli są zatrudnieni na umowę o pracę, to mają prawo do ubiegania się o wyższą emeryturę. Dodatkowe, przepracowane miesiące przekładają się na zwiększenie składek odprowadzanych do ZUS, a to może wiązać się z podwyższeniem wypłacanych świadczeń. Wnioskować o przeliczenie składek i zwiększenie emerytury można w każdym kwartale.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Praca dodatkowa na emeryturze – jaka maksymalna pensja pozwoli zachować świadczenia?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm