pieniadz.pl

Problemów Grecji ciąg dalszy - jest wreszcie pomysł na ich rozwiązanie?

środa, 01-07-2015 godz. 16:04

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przyznał dzisiaj, że Grecja ma jeszcze szansę dojść do porozumienia z wierzycielami przed 20 lipca. Tego dnia mija termin spłaty przez Helladę kolejnej raty długu – tym razem wobec Europejskiego Banku Centralnego. Grecki premier powoli przekonuje się do przyjęcia warunków stawianych przez jednostki zewnętrzne, ale niekoniecznie odpowiada to obywatelom.
Teoretycznie Grecja jest już bankrutem. Nie wpłaciła kolejnej raty na konto Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a już całkiem niedługo, bo do 20 lipca musi spłacić jeszcze część zadłużenia wobec Europejskiego Banku Centralnego. Wiele wskazuje na to, że po 5 latach wsparcia, Hellada pozostanie bez środków finansowych i nie zdoła utrzymać się w strefie euro.

Niemniej jednak wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis stwierdził wczoraj, że dla Grecji wciąż jeszcze istnieje nadzieja, a jest nią dojście do porozumienia z wierzycielami przed 20 lipca. Europejski polityk podkreślił też, że UE wciąż chce ugody z Helladą, choć zdaje sobie sprawę, że jest ona coraz trudniejsza do osiągnięcia.

Mimo to grecki premier Aleksis Cipras zadeklarował, że jest skłonny do wznowienia rozmów i wyraził gotowość do wyrażenia zgody na większość stawianych Grecji warunków w zamian za wsparcie kraju kwotą w wysokości 29,1 mld euro. Cipras chce jedna wprowadzenia zmian do opcji proponowanej przez Troikę.

Zgodnie z propozycją premiera Hellady, rabat na VAT dla greckich wysp miałby zostać utrzymany na poziomie 30%. Natomiast w kwestii podniesienia wieku emerytalnego jest możliwa ugoda, o ile wierzyciele zgodzą się, by był on zwiększany do 67. roku życia stopniowo, a nie za jednym podejściem.

Propozycja Aleksisa Ciprasa ma zostać przedyskutowana dzisiaj popołudniu. Szanse na jej przyjęcie są jednak niewielkie, ponieważ zarówno przewodniczący Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem, jak i kanclerz Niemiec Angela Merkel uznali, że nowe propozycje greckiego rządu zostaną rozważone dopiero po planowanym na 5 lipca referendum.

Warto dodać, że dotychczasowe badania wskazują, iż Grecy nie zgodzą się na przyjęcie warunków. Z sondaży wynika, że 54% obywateli tego kraju jest przeciwna dostosowywaniu się do wymagań wierzycieli, a tylko 33% jest gotowych na porozumienie w obecnej wersji. Mimo to odsetek przeciwników zmniejsza się, a tendencja spadkowa widoczna jest od poniedziałku, a dokładniej od momentu zamknięcia greckich banków.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Problemów Grecji ciąg dalszy - jest wreszcie pomysł na ich rozwiązanie?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm