pieniadz.pl

Produkcja przemysłowa Eurolandu spadła w ujęciu miesięcznym i wzrosła rok do roku

czwartek, 13-03-2014 godz. 10:10

Europejski Urząd Statystyczny opublikował wczoraj dane dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro oraz w całej Unii Europejskiej. Okazało się, że odczyt dla Eurolandu był niezły w ujęciu rocznym, jednak gorszy od prognoz był wynik w porównaniu do wcześniejszego miesiąca. Polska zanotowała zadowalający wzrost wobec stycznia 2013r.
Eurostat opublikował wczoraj ważne dane na temat europejskiej gospodarki. Okazało się, że produkcja przemysłowa w strefie euro zanotowała spadek w ujęciu miesięcznym, natomiast wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Styczniowa produkcja w Eurolandzie spadła o 0,2% w porównaniu do odczytu z grudnia 2013r. To wynik o tyle słaby, że oczekiwano wzrostu na poziomie 0,5%.

Niemniej jednak, lepiej od prognoz wypadła produkcja przemysłowa strefy euro w ujęciu rocznym. Zanotowała ona wzrost o 2,1% wobec zakładanych 1,9%. Przypomnijmy, że poprzedni, grudniowy odczyt liczony już po korekcie wskazał na wzrost wynoszący 1,2% wobec roku wcześniejszego.

Jeżeli chodzi o dane uwzględniające całą Unię Europejską, to Eurostat podał, że produkcja przemysłowa w styczniu zanotowała minimalny wzrost w ujęciu miesięcznym. Była to zwyżka na poziomie 0,1%. Natomiast w stosunku do stycznia 2013r. produkcja we Wspólnocie zwiększyła się o 2,4%.

Na tle zarówno całej Unii Europejskiej, jak również strefy euro, bardzo dobrze zaprezentowała się Polska. Według metodologii Europejskiego Urzędu Statystycznego, produkcja przemysłowa w naszym kraju urosła o 2,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jeszcze większą zwyżkę, bo wynoszącą 6,4% zaobserwowano w stosunku do stycznia ubiegłego roku.

Warto podkreślić, że w grudniu 2013r. produkcja w Polsce wzrosła o 4,4% w porównaniu do wcześniejszego roku, a to pozwala nam zauważyć, że tempo jej wzrostu wzrasta. Można mieć nawet nadzieję na to, że w dalszych miesiącach produkcja będzie rozwijała się w naszym kraju jeszcze szybciej.

Wcześniej dane opublikował Główny Urząd Statystyczny, który poinformował, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw działających w sektorze przemysłowym zanotowała w styczniu wzrost o 4,1% w ujęciu rocznym, a w stosunku do wcześniejszego miesiąca zwiększyła się o 2,9%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Produkcja przemysłowa Eurolandu spadła w ujęciu miesięcznym i wzrosła rok do roku.

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm