pieniadz.pl

Produkcja przemysłowa lepsza niż ostatnio, ale gorsza od prognoz

czwartek, 17-10-2013 godz. 15:03

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dzisiaj wrześniowe dane dotyczące produkcji przemysłowej. Zgodnie z publikacją, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku zwiększyła się ona o 6,2%. To rezultat wyraźnie lepszy od sierpniowego, gdy wzrosła ona tylko o 2,2%. Niemniej jednak, prognozy analityków zakładały, że produkcja urośnie nawet o 8,0%.
Dzisiejsze dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny są całkiem optymistyczne. Wynika z nich, że produkcja w Polsce ma się coraz lepiej. We wrześniu zanotowała bowiem wyraźny wzrost w ujęciu rocznym wynoszący 6,2%. To wynik o 4% lepszy niż w sierpniu tego roku. Natomiast w ujęciu miesięcznym produkcja zwiększyła się o 9,6%.

Eksperci spodziewali się jednak jeszcze lepszego odczytu. Niektórzy analitycy zakładali nawet, że wzrost produkcji przemysłowej wyniesie we wrześniu ponad 10,0%. Swoje przewidywania argumentowali zarówno coraz bardziej widocznym ożywieniem gospodarczym, jak też ilością dni roboczych – we wrześniu 2013r. mieliśmy o 1 taki dzień więcej niż we wrześniu 2012r.

Specjaliści zaznaczają także, że wrześniowy wynik był jednym z najlepszych na przestrzeni prawie 2 lat. Od stycznia 2012r. lepszy był jedynie odczyt z lipca tego roku. Podkreślono również, że odnotowanie dobrego rezultatu nie było zbyt trudne, ponieważ wrześniowy wynik był porównywany do niskiego rezultatu bazowego.

Szczegółowe informacje pozwoliły zauważyć, że nadal polska produkcja przemysłowa najlepiej radzi sobie w tych sektorach, w których dostrzegalny jest intensywny eksport. W związku z tym, utrzymanie się produkcji na wysokim poziomie będzie zależne od sytuacji gospodarczej, jaka będzie występowała u naszych zagranicznych odbiorców.

W ujęciu rocznym odnotowano wzrost w 28 kategoriach na 34 możliwe. Najbardziej zwiększyła się ona w zakresie produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep. Wzrost wynosił 14,1%. Wśród wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny produkcja urosła o 13,7%. Identyczny był wzrost produkcji w dziale wyrobów farmaceutycznych.

Mebli wytworzono w tym czasie o 13,3% więcej, a wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych powstało o 13,1% więcej niż we wrześniu 2012r. Ponadto, dość wyraźne wzrosty zanotowano w produkcji urządzeń elektrycznych (12,8%) i papieru oraz wyrobów z papieru (12,0%).

Najmocniejszy spadek produkcji przemysłowej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku odnotowano w dziale napojów, których wyprodukowano o 10,2% mniej niż we wrześniu ubiegłego roku. Dość wyraźnie zmniejszyła się też produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 5,3%), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 2,0%), a także komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 1,0%).

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Produkcja przemysłowa lepsza niż ostatnio, ale gorsza od prognoz.

Podobne

Kursy walut 2020-09-17

+ więcej
  • EUR euro 4,4514 -0,03%  -0,14gr
  • USD dolar 3,7713 +0,50%  +1,87gr
  • GBP funt 4,8874 +0,88%  +4,27gr
  • CHF frank 4,1410 +0,09%  +0,37gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm