pieniadz.pl

Produkcja przemysłowa nadal rośnie. To dobry znak dla całej polskiej gospodarki

wtorek, 20-05-2014 godz. 16:04

Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś kolejne, ważne dane na temat rodzimej gospodarki. Dowiedzieliśmy się, że w kwietniu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 5,4% w ujęciu rocznym. Oznacza to, że jej dynamika była dokładnie taka sama, jak w marcu br. Zdecydowanie gorzej wyglądał wynik w stosunku do wcześniejszego miesiąca. Był to spadek o 2,3% wobec wzrostu na poziomie 9,3% w marcu.
W kwietniu tego roku produkcja przemysłowa w Polsce urosła o 5,4% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. To dane lepsze od prognoz analityków. Konsensus rynkowy zakładał, że zwyżka wyniesie 5,0% r/r. W marcu dynamika wzrostu produkcji w polskim przemyśle była identyczna.

Gorsze były zaprezentowane przez Główny Urząd Statystyczny dane na temat produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym. Okazało się, że w kwietniu spadła ona o 2,3% w porównaniu do marca 2014r. Odczyt był tym słabszy, że jeszcze w marcu wzrost wobec wcześniejszego miesiąca wynosił 9,3%.

Wzrosła liczba działów naszej gospodarki, w których odnotowano wzrosty w ujęciu rocznym. W kwietniu było ich już 27 na 24 spośród wszystkich istniejących kategorii. Największa zwyżka dotyczyła produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej. Wzrost wynosił 21,8% r/r. Sporo zwiększyła się też produkcja wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych, która wzrosła o 15,3%. Mebli wytworzono o 14,9% więcej niż rok wcześniej.

Ponadto, wzrosty były zauważalne w zakresie produkcji tzw. pozostałego sprzętu transportowego, którego wyprodukowano o 10,8% więcej niż w kwietniu 2013r. Zwyżka była także widoczna w przypadku wyrobu metali, których wyprodukowano o 9,8% więcej. Wzrosła też produkcja artykułów spożywczych, których było więcej o 8,6%.

Niemniej jednak, widocznych było również kilka spadków. Największy dotyczył wydobycia węgla kamiennego i brunatnego. Było ono mniejsze od ubiegłorocznego aż o 20,5%. Zmniejszyła się tez produkcja wyrobów farmaceutycznych, których pojawiło się o 6,8% mniej niż przed rokiem. Energii wytworzono o 5,6% mniej niż w kwietniu 2013r., a produkcja komputerów oraz wyborów elektronicznych skurczyła się o 4,7%.

Jeśli chodzi o ceny produkcji sprzedanej, to w kwietniu spadły one o 0,1% w porównaniu do wcześniejszego miesiąca. W ujęciu rocznym zniżka wynosiła 0,7%. Dobre były dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej. Choć przez wiele miesięcy notowała ona spadki, to jednak w kwietni zanotowała kolejny już wzrost. Tym razem zwiększyła się o 12,2% wobec kwietnia 2013r. i o 3,2% wobec marca 2014r.

Opublikowane dzisiaj dane napawają analityków znacznym optymizmem i dają duże szanse na to, ze rezultaty uzyskane w II kwartale tego roku będą zdecydowanie lepsze od tych odnotowanych w roku ubiegłym. Nasza gospodarka ewidentnie przyspiesza i widać to już na wielu płaszczyznach, a produkcja przemysłowa jest jednym z tych wskaźników, które najlepiej pokazują odbicie gospodarcze naszego kraju.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Produkcja przemysłowa nadal rośnie. To dobry znak dla całej polskiej gospodarki.

Podobne

Kursy walut 2020-09-17

+ więcej
  • EUR euro 4,4514 -0,03%  -0,14gr
  • USD dolar 3,7713 +0,50%  +1,87gr
  • GBP funt 4,8874 +0,88%  +4,27gr
  • CHF frank 4,1410 +0,09%  +0,37gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm