pieniadz.pl

Produkcja przemysłowa w górę, choć słabiej niż we wrześniu

czwartek, 20-11-2014 godz. 17:05

Główny Urząd Statystyczny opublikował dzisiaj najświeższe dane na temat produkcji przemysłowej Wzrosła ona w ujęciu rocznym i miesięcznym. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku bardzo słabo wypadło górnictwo, w którym produkcja skurczyła się o 8,2%. Dobrze poradził sobie natomiast przemysł przetwórczy, w którym wzrost wyniósł 2,7%.
Produkcja przemysłowa znowu wzrosła, choć w nieco mniejszym stopniu niż we wrześniu. Październikowe dane wskazały, że zwiększyła się ona o 1,6% w ujęciu rocznym oraz o 3,5% w porównaniu do wcześniejszego miesiąca. Po wykluczeniu czynników sezonowych produkcja odnotowała wzrost o 1,5% wobec października 2013r. i o 0,3% w porównaniu do września. Pierwszy odczyt był zgodny z przewidywaniami ekspertów, lecz był to wynik sporo gorszy od poprzedniego. We wrześniu zwyżka w ujęciu rocznym wynosiła 4,2%.

W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego rouk największy wpływ na obniżenie produkcji miało górnictwo, w którym produkcja zmniejszyła się o 8,2%. Spadek zanotowano także w zakresie dostaw energii elektrycznej, gazu i ciepła, które skurczyły się o 3,1%. Natomiast o 2,7% wzrosła produkcja w sektorze przetwórczym. Jeśli chodzi o produkcję sprzedaną przemysłu liczoną od początku roku, to na przestrzeni 10 miesięcy wzrosła ona o 3,3% r/r.

Na 34 działy produkcyjne wzrosty w ujęciu rocznym zanotowano w 20 przypadkach. Najbardziej zwiększyła się produkcja mebli (o 16,9%) oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 10,1%). Satysfakcjonujący był również wzrost produkcji maszyn i urządzeń, których wytworzono o 9,9% więcej niż w październiku 2013r. Natomiast o 9,0% wzrosła produkcja urządzeń elektrycznych. Papierów i wyrobów z papieru wytworzono o 5,1% więcej niż przed rokiem. Identyczna była zwyżka dotycząca produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny. O 4,6% zwiększyła się ilość wytworzonego papieru i wyrobów z niego. W przypadku samochodów, przyczep i naczep wzrost wynosił 4,1%.

W przypadku pozostałych 14 działów widoczne był spadki. Największa zniżka produkcji dotyczyła wydobycia węgla kamiennego i brunatnego. Zmniejszyła się ona o 11,3%. Produkcja pozostałego sprzętu transportowego zmalała o 9,9%, a w przypadku koksu i produktów rafinacji ropy naftowej był to spadek o 4,1%. Zniżka na poziomie 3,1% dotyczyła wytwarzania energii elektrycznej, gazu, pary wodnej i gorącej wody.

Jeśli chodzi o produkcję budowlano-montażową, to spadła ona o 1,0% w ujęciu rocznym i wzrosła o 7,2% w porównaniu do wcześniejszego miesiąca. Dane po eliminacji wpływu czynników sezonowych wskazały natomiast, że było to odpowiednio -0,2% r/r i -0,9% m/m. Licząc od początku roku, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,5% w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku.

Wzrost produkcji w ujęciu rocznym został tu zauważony jedynie w przypadku firm zajmujących się specjalistycznymi robotami budowlanymi. Wyniósł on 3,2%. Spadki zaobserwowano w jednostkach, których działalność skupia się na wznoszeniu budynków (o 2,7%) oraz w tych, które zajmują się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 1,7%). W ujęciu miesięcznym sytuacja wyglądała dokładnie odwrotnie – tylko w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się robotami specjalistycznymi odnotowano spadek produkcji (o 2,0%). Wzrosty były widoczne w jednostkach wyspecjalizowanych w stawianiu budynków (o 20,3%) oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 2,9%).

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Produkcja przemysłowa w górę, choć słabiej niż we wrześniu.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm