pieniadz.pl

Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 2,2% w ujęciu rocznym

środa, 18-09-2013 godz. 16:04

Jak podał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 2,2% w ujęciu rocznym. To wynik dużo gorszy od lipcowego, a do tego gorszy od przewidywań ekspertów. Analitycy spodziewali się, że wzrost wyniesie ponad 2,9%, natomiast w lipcu produkcja zwiększyła się aż o 6,3%.
Chociaż analitycy spodziewali się, że wzrost produkcji przemysłowej w sierpniu b.r. wyniesie ok. 2,96%, to jednak zdarzali się też sceptycy, którzy zakładali zwiększenie produkcji tylko o 1,1%. Pojawiali się również tacy, którzy prognozowali, że wzrost wyniesie 4,0%. Oznacza to, że praktycznie wszyscy eksperci byli pewni, iż w tym miesiącu produkcja wypadnie słabiej niż w lipcu.

Ostatecznie, według danych opublikowanych dzisiaj przed Główny Urząd Statystyczny, produkcja zwiększyła się w sierpniu o 2,2% w ujęciu rocznym. Należy przy tym zaznaczyć, że w sierpniu 2013r. liczba dni roboczych była mniejsza o 1 dzień w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Analitycy uspokajają, że słaby wynik sierpniowej produkcji przemysłowej nie powinien nas niepokoić. Jako, że od marca tego roku obserwowalna jest tendencja wzrostowa, eksperci zakładają, że ostatni rezultat jest tylko incydentalny. Wszelkie wskaźniki dają jednak duże szanse na to, że sytuacja ulegnie poprawie. Szczególnie optymistycznie wyglądają wzrosty indeksu PMI.

Jeżeli chodzi o konkretne dane przedstawione dzisiaj przez GUS, to okazuje się, że na przestrzeni ostatniego roku zanotowano wzrost produkcji w 26 działach przemysłu. W pozostałych 8 widoczny był spadek produkcji sprzedanej. Największe wzrosty dotyczyły produkcji pojazdów samochodowych, przyczep oraz naczep. Wzrosła ona o 15,4% r/r.

Poza tym, dobrze wypadła produkcja pozostałego sprzętu transportowego, która wzrosła o 8,2%. O 6,7% zwiększyła się produkcja urządzeń elektrycznych, a o 6,5% więcej wytworzono wyrobów z gumy oraz tworzyw sztucznych. Dodatkowo, dość wyraźne były wzrosty produkcji papieru i wyrobów papierowych (o 5,7%), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 5,5%), a także wyrobów z drewna, wikliny i słomy (o 4,3%).

Największe spadki w ujęciu rocznym dotyczyły natomiast produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Zmniejszyła się ona o 12,7%. O 10,3% spadła ilość produkowanych maszyn i urządzeń, a o 9,0% mniej powstało wyrobów farmaceutycznych. Także sporo, bo o 8,4% skurczyła się produkcja chemikaliów oraz wyrobów chemicznych.

GUS podał dzisiaj także informacje dotyczące produkcji budowlano-montażowej. Po wyzbyciu się czynników sezonowych wyliczono, że spadła ona o 9,8% wobec sierpnia 2012r. i o 1,6% w ujęciu miesięcznym. Spadek w cenach stałych w porównaniu do sierpnia 2012r. nastąpił we wszystkich działach budowlanych.

Najmocniej zmniejszyła się produkcja we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej oraz wodnej. Spadek wynosił 19,1%. Poza tym, o 6,6% skurczyła się produkcja w firmach wznoszących budynki, a o 3,8% w przedsiębiorstwach zajmujących się specjalistycznymi robotami budowlanymi.

W ujęciu miesięcznym zanotowano wzrost w 2 działach budowlanych – w firmach wykonujących specjalistyczne roboty budowlane (o 2,2%) oraz w jednostkach zajmujących się wznoszeniem budynków (o 2,1%). Największy spadek produkcji w ujęciu miesięcznym dotyczył budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 5,4%).

Licząc produkcję przemysłową od początku bieżącego roku do sierpnia, wzrosła ona o 0,8% w ujęciu rocznym, natomiast produkcja budowlano-montażowa spadła w porównaniu do poprzedniego roku o 17,2%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 2,2% w ujęciu rocznym.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm