pieniadz.pl

Produkcja przemysłowa znowu w górę. Tym razem o 4,4% r/r

czwartek, 21-11-2013 godz. 16:04

Główny Urząd Statystyczny podał dzisiaj październikowe dane na temat produkcji przemysłowej. Zanotowała ona już czwarty z kolei wzrost, który jednak był słabszy od wrześniowego. Tym razem produkcja podskoczyła o 4,4% w porównaniu do poprzedniego roku. Był to odczyt zgodny z prognozami. W ujęciu miesięcznym zwiększyła się natomiast o 6%.
Opublikowane dzisiaj dane potwierdzają poprawiającą się kondycję polskiej gospodarki. Już czwarty miesiąc z rzędu obserwujemy wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym. Co więcej, wcale nie jest on mały. Choć we wrześniu produkcja podskoczyła o 6,2% r/r, to jednak październikowa zwyżka na poziomie 4,4% także jest w pełni satysfakcjonująca. Tym bardziej, że jest to rezultat dwukrotnie lepszy od sierpniowego.

Analitycy podkreślają, że przemysł w Polsce nadal się rozwija, a październikowy wzrost, który był słabszy od wrześniowego wynika głównie z mniejszej liczby dni roboczych. Jeśli chodzi o wzrost w ujęciu miesięcznym, to było to 6,0%. Natomiast w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrost produkcji odnotowano w aż 26 spośród 34 działów tego sektora.

Po eliminacji czynników sezonowych okazało się, że październikowa produkcja sprzedana przemysłu była o 3,8% wyższa od tej z października 2012r. W stosunku do wcześniejszego miesiąca b.r. wzrosła o 0,2%.

Duży był wzrost produkcji w zakresie wyrobów z metali (o 11,5%), a także wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 11,0%). Poza tym, sporo zwiększyła się produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, w której zanotowano wzrost na poziomie 10,5%. O 10,2% urosła produkcja urządzeń elektrycznych, a o 9,7% produkcja samochodów. Dobrze wypadła też produkcja metali i mebli, która zanotowała wzrost na poziomie wynoszącym kolejno 9,4% oraz 9,0%.

Jeżeli chodzi o spadki produkcji, to największe zostały zauważone w kategorii komputerów (o 8,5%). Słabo wypadła też produkcja maszyn i urządzeń, wśród których spadek wyniósł 7,1%. Oprócz tego, zmniejszyła się produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 4,4%). Produkcja energii zanotowała zniżkę wynoszącą 0,8%.

Chociaż produkcja budowlano-montażowa nadal spada, to jednak w październiku spadek ten był już zdecydowanie mniejszy niż w poprzednich miesiącach. Według wstępnych szacunków, produkcja w tym zakresie skurczyła się o 3,2% w ujęciu rocznym. Wobec poprzedniego miesiąca produkcja budowlana wzrosła aż o 14,3%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Produkcja przemysłowa znowu w górę. Tym razem o 4,4% r/r.

Podobne

Kursy walut 2020-09-17

+ więcej
  • EUR euro 4,4514 -0,03%  -0,14gr
  • USD dolar 3,7713 +0,50%  +1,87gr
  • GBP funt 4,8874 +0,88%  +4,27gr
  • CHF frank 4,1410 +0,09%  +0,37gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm