pieniadz.pl

Przechodzisz na rentę lub emeryturę z powodu niezdolności do pracy? Należy Ci się odprawa

niedziela, 07-10-2012 godz. 17:05

Przechodząc na rentę lub emeryturę powodowaną niezdolnością do dalszej pracy, mamy prawo do otrzymania jednorazowej odprawy. Jej minimalna wysokość jest określona przez konkretne zapisy Kodeksu pracy i stanowi równowartość jednomiesięcznej płacy. Niemniej jednak, jeżeli tak stanowią przepisy danego zakładu pracy, stawka odprawy może być wyższa.
Odprawę z uwagi na przejście na emeryturę albo rentę otrzymać mogą ci pracownicy, którzy zostali zmuszeni do zaprzestania wykonywania dotychczasowej pracy z uwagi na stan zdrowia. Jednocześnie, ich stosunek do pracy musi całkowicie ustać. Spełnione muszą zostać oba te warunki, a wtedy, zgodnie z przepisami znajdującymi się w Kodeksie pracy, przechodząc w stan spoczynku zawodowego, pracownik otrzymuje nie tylko świadczenia rentowe lub emerytalne, ale również jednorazową odprawę wypłacaną przez zakład pracy, w którym był zatrudniony.

Powszechny zapis prawny znajdujący się w kodeksie wymaga, aby odprawa była równa jednomiesięcznej pensji pracownika. Mimo tego, każdy zakład pracy może mieć indywidualne przepisy zewnętrzne, które mogą zapewniać sumę odprawy wyższą, niż miesięczne wynagrodzenie.

Poza tym, oprócz Kodeksu pracy, wysokość odpraw jest także określana przez ustawę o służbie cywilnej, która jednak dotyczy tylko wąskiej grupy pracowników. Zgodnie z nią, pracownicy zaliczani do korpusu służby cywilnej przechodzący na emeryturę lub rentę z powodu niemożności wykonywania pracy otrzymują odprawę w wysokości potrójnego wynagrodzenia. Dodatkowo, jeżeli pracowali w zawodzie dłużej, niż 20 lat, to należy im się aż sześciokrotność jednej pensji miesięcznej.

Wysokość odpraw w przypadku innych zawodów jest najczęściej określana indywidualnie przez dany zakład pracy. Jeśli taki zapis nie znajduje się w jego regulaminie, to oznacza, że pracownikom należy się podstawowa odprawa w wysokości wynagrodzenia za jeden miesiąc.

Obliczając wysokość miesięcznego wynagrodzenia, korzysta się z systemu obliczania charakterystycznego dla pensji wypłacanych w czasie trwania urlopu wypoczynkowego. Przy tym wszystkim, stałe składniki wypłaty mają być naliczane zgodnie z wysokością w miesiącu, w którym pracownik otrzymuje prawo odprawy. Natomiast składniki zmienne należy podsumować za 3 ostatnie miesiące, a następnie dodać do odprawy ich średnią sumę.

Dodatkowo, jeśli pracownikowi należą się jakieś składniki przysługujące za okres dłuższy od 1 miesiąca, to wylicza się średnią za ostatnich 12 miesięcy i w takiej kwocie dodaje się je do sumy odprawy.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Przechodzisz na rentę lub emeryturę z powodu niezdolności do pracy? Należy Ci się odprawa.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm