pieniadz.pl

Przemysłowy PMI dla Polski słabo, ale lepiej od Niemiec i Wielkiej Brytanii

poniedziałek, 01-06-2015 godz. 16:04

Markit Economics opublikował dzisiaj majowe odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego. Okazało się, że w Polsce wskaźnik znalazł się na poziomie najniższym od 8 miesięcy, ale i tak był lepszy od rezultatów odnotowanych w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Dla całej strefy euro przemysłowy PMI wyniósł 52,2 pkt, czyli był minimalnie gorszy od prognoz.
Markit Economics opublikował majowe odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego w krajach Europy. Wśród danych pojawiły się również te dotyczące Polski. Okazało się, że nasze PMI zanotowało czwarty z kolei spadek i znalazło się w minionym miesiącu na poziomie 52,4 pkt, co oznacza, że było o 1,6 pkt niższe niż w kwietniu i o 1,1 pkt słabsze od prognoz zakładających zniżkę tylko do poziomu 53,5 pkt.

W strefie euro PMI dla sektora wytwórczego wyniosło 52,2 pkt i było minimalnie (o 0,1 pkt) gorsze od prognoz, natomiast w porównaniu do wcześniejszego miesiąca wzrosło o 0,2 pkt. Zawiodły odczyty dla dwóch dużych gospodarek Unii Europejskiej. Zarówno w Niemczech, jak i w Wielkiej Brytanii indeksy znalazły się na poziomach niższych od przewidywań.

U naszych zachodnich sąsiadów PMI przemysłowe wyniosło 51,1 pkt wobec spodziewanego 51,4 pkt. Miesiąc wcześniej wynik także był lepszy, ponieważ w kwietniu indeks znajdował się na poziomie 52,1 pkt. Jeśli natomiast chodzi o Wielką Brytanię, to PMI dla tamtejszego przemysłu wzrosło o 0,2 pkt z poziomu 51,8 pkt, jednak  było o 0,5 pkt gorsze od prognoz i wyniosło 52,0 pkt.

Spośród wszystkich unijnych krajów, dla których opublikowano dzisiaj odczyty PMI, tylko francuski sektor wytwórczy pozostawał w fazie spowolnienia. Indeks nad Loarą wynosił 49,4 pkt, czyli wzrósł o 1,4 pkt w stosunku do kwietnia i był o 0,1 pkt wyższy od założeń ekspertów. To odczyt najlepszy od roku.

Świetnie wypadły indeksy PMI dla przemysłu hiszpańskiego i włoskiego. Odczyt na Półwyspie Iberyjskim był najwyższym aż od 97 miesięcy! PMI wyniosło tam 55,9 pkt wobec prognoz na poziomie 54,5 pkt i w stosunku do poprzedniego wyniku 54,2 pkt. Natomiast we Włoszech wynik był najlepszym od 49 miesięcy. Wskaźnik wyniósł 54,8 pkt, choć analitycy spodziewali się spadku z poziomu 53,8 pkt do 53,6 pkt.

W Holandii przemysłowy PMI wyniósł 55,5 pkt i był to rezultat najlepszy od 17 miesięcy. Poprzednio indeks znalazł się na poziomie 54,0 pkt. W Czechach PMI było w maju identyczne (55,5 pkt), co oznacza, że wypadło lepiej i od wcześniejszego odczytu (54,7 pkt), i od prognoz (55,2 pkt). Także w Turcji sytuacja uległa poprawie, a przemysł z PMI na poziomie 48,5 pkt w kwietniu wszedł w fazę rozwoju i odczyt wyniósł 50,2 pkt.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Przemysłowy PMI dla Polski słabo, ale lepiej od Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm