pieniadz.pl

Przemysłowy PMI w Polsce wyjątkowo słabo

wtorek, 01-08-2017 godz. 16:04

Większość odczytów wskazywała na dobrą kondycję polskiej gospodarki, dlatego słabszy od prognoz, lipcowy wynik indeksu PMI dla rodzimego przemysłu jest sporym zawodem. PMI wyniosło 52,3 pkt, co było najgorszym rezultatem od 8 miesięcy. Liderami w UE były Austria, Holandia i Niemcy. Najgorzej wypadła Grecja (50,5 pkt). W strefie euro PMI wyniosło 56,6 pkt, a w UE 55,1 pkt.
Opublikowane dzisiaj przez Markit, lipcowe odczyty indeksów PMI prezentują się bardzo dobrze, jeśli weźmiemy pod uwagę całą Unię Europejską, jednak okazały się zdecydowanym zawodem dla Polski. PMI dla naszego sektora wytwórczego wyniósł 52,3 pkt, co oznacza, że zmalał o 0,8 pkt w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jednocześnie, był aż o 1,0 pkt słabszy od prognoz eksperckich. Dane były też najgorszymi, jakie odnotowano od 8 miesięcy.

Zdaniem specjalistów, o słabości polskiego PMI zadecydował kiepski wynik produkcji przemysłowej. Najsłabiej od miesięcy rosła także liczba nowych zamówień. Również zatrudnienie zwiększało się już w wolniejszym tempie niż przez ostatnich kilkanaście miesięcy. Na korzyść wskaźnika przemawiał natomiast efektywny marketing oraz rosnący popyt.

Jeśli chodzi o pozostałe kraje, to najlepiej wypadła Austria, w której przemysłowe PMI znalazło się na poziomie równych 60,0 pkt. Na podium uplasowały się też Holandia i Niemcy. Odczyty ich indeksów PMI wskazały odpowiednio 58,9 pkt oraz 58,1 pkt.

Warto podkreślić, że dobra kondycja sektora naszych zachodnich sąsiadów to również dobra wiadomość dla Polski. Jako że Niemcy są naszym największym partnerem handlowym, powinno nam zależeć na korzystnej sytuacji w ich gospodarce. Mimo to nie niepokoi raczej spadek niemieckiego PMI do poziomu najsłabszego od kilku miesięcy, ponieważ wciąż jest on jest jednym z liderów.

Niestety, Polska wypadła fatalnie w zestawieniu, wyprzedzając jedynie Grecję, której PMI dla tego sektora to 50,5 pkt. Należy jednak zaznaczyć że wszystkie, nawet najniższe indeksy obrazujące sytuację w przemyśle Europy, wskazały więcej niż 50 pkt, co pokazuje, że sektor przemysłowy we wszystkich państwach jest w fazie rozwoju.

Poza Grecją i Polską, ze słabymi odczytami przemysłowego PMI musiały sobie poradzić także Rosja (52,7 pkt) i Turcja (53,6 pkt) oraz kraje typowo unijne, jak Hiszpania (54,0 pkt), Irlandia (54,6 pkt) oraz Francja (54,9 pkt). PMI dla przemysłu całej strefy euro wyniosło 56,6 pkt, natomiast dla całej Unii Europejskiej  było to 55,1 pkt.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Przemysłowy PMI w Polsce wyjątkowo słabo.

Podobne

Kursy walut 2023-12-01

+ więcej
  • EUR euro 4,3494  0,00%   0,02gr
  • USD dolar 3,9910 +0,25%  +1,00gr
  • GBP funt 5,0557 +0,41%  +2,07gr
  • CHF frank 4,5670 +0,35%  +1,60gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm