pieniadz.pl

Przerwy w pracy - Niemcy i Polacy rzadko z nich korzystajÄ…

środa, 11-06-2014 godz. 16:04

Wielokrotnie powtarza się, że pracownicy z krajów zachodniej Europy pracują wydajniej i dlatego ich dzień pracy jest krótszy, niż ma to miejsce w przypadku Polaków. Niemniej jednak, okazuje się, że i jedni, i drudzy nie znajdują zbyt wiele czasu na przerwy. Tak wynika z niemieckiego badania TNS Infratest i polskich badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę.
Jak wynika z przeprowadzonego niedawno badania instytutu TNS Infratest, Niemcy stosunkowo rzadko korzystają z przysługujących im przerw w pracy. Aż w 10% tamtejszych pracowników świadomie rezygnuje z przerwy, by móc w większym stopniu poświęcić się pracy. Przyznają, że odpoczywają w określonym czasie rzadko lub wcale.

Kolejnych 20% niemieckich pracowników stwierdziło natomiast, że wychodzi na przerwy w trakcie pracy, ale ogranicza je do minimum i wraca do swoich obowiązków służbowych, gdy tylko załatwi najpilniejsze sprawy. Te osoby nie czekają na regenerację sił i chcą, czym prędzej znów zająć się pracą.

A jak Niemcy argumentują rezygnację z przerw? Najwięcej, bo aż 55% osób twierdziło, że jest to powodowane brakiem czasu. 36% niemiecki pracowników obawia się, że ich odpoczynek mógłby wiązać się z zarzuceniem pracą współpracowników. Kolejnych 21% Niemców uznało, że w ich pracy nie wypada wychodzić na przerwy lub że w przedsiębiorstwie, w którym pracują, nie ma odpowiednich miejsc, dających szansę optymalnego odpoczynku.

Co ciekawe, Wirtualna Polska przeprowadziła w Polsce podobne badania i wynikało z nich, że w naszym kraju aż 25% pracowników nie chodzi na przerwy. Ci, którzy decydują się odpocząć, najczęściej chcą zjeść drugie śniadanie (46%). Inne dane, przekazane przez firmę Gemius wskazują natomiast, że aż 93% Polaków w czasie przerwy korzysta z internetu, przy czym najczęściej sprawdzamy pocztę, czytamy dowcipy lub gramy. Czasem prowadzimy też rozmowy ze współpracownikami lub innymi internautami.

13% polskich pracowników wychodzi na przerwę, żeby zapalić papierosa. Wielu jednak nie wie nawet, jak długa przerwa należy im się za określony czas pracy. Jeśli podwładni wykonują obowiązki dłużej niż 6 godziny na dobę, to otrzymują 15 minut wolnego. Jeśli jednak pracują mniej niż 5 godzin, to przełożony nie ma obowiązku dawania im przerw.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (14.06.2014 09:36)

ok

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm