pieniadz.pl

Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych

środa, 03-10-2012 godz. 16:04

Wielu analityków rynkowych spodziewało się, że środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przyniesie obniżkę stóp procentowych. Okazało się jednak, że nie podjęto takiej decyzji i pozostały one na jednakowym poziomie. Oznacza to, że stopa referencyjna wynosząca 4,75% utrzymuje się już od maja bieżącego roku. Dzięki takiej decyzji, na rynku umocnił się polski złoty.
Oczekiwania były całkiem spore, ponieważ wielu analityków, ale również inwestorów spodziewało się, że w świetle obecnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej kraju, Rada Polityki Pieniężnej postanowi obniżyć stopy procentowe. Tak się jednak nie stało. Stopa referencyjna w skali roku nadal wynosi 4,75%, a stopa lombardowa 6,25%. Stopa depozytowa utrzymuje się na poziomie 3,25%, natomiast stopa redyskontowa na 5%.

Stopy procentowe pozostają więc nietknięte już od maja bieżącego roku. To był ostatni raz, kiedy RPP zmieniła wartość stóp, podnosząc je o 25 punktów bazowych. Od tamtej pory w Polsce zauważalne stało się spowolnienie gospodarcze, dlatego też przeważająca część ekspertów – 17 na 21 pytanych twierdziła, że dojdzie do obniżki stóp. 4 pozostałych specjalistów uważało, że stanie się to w listopadzie.

Obniżenia stóp procentowych spodziewano się nie tylko z uwagi na pogarszającą się sytuację, ale również na wypowiedzi samych członków RPP czy prezesa NBP. Liczni eksperci podkreślali bowiem, że obecnie najważniejsze jest łagodzenie polityki pieniężnej, w tym dostosowywanie jej do inflacji. Dlatego też, po uzyskaniu nie najlepszych danych dotyczących sprzedaży w Polsce, a jednocześnie o rosnącym bezrobociu, można było zakładać, że RPP postanowi obniżyć stopy procentowe.

Mimo małego rozczarowania, decyzja RPP przyniosła też pewne korzyści. Największą z nich jest umocnienie się złotego na rynku walutowym. Różnica w cenie euro przed i po ogłoszeniu decyzji wynosi 3 grosze Obecnie waluta europejska kosztuje 4,11zł, a wcześniej było to 4,08zł. Natomiast w przypadku dolara jest to różnica 2 groszy. Przed posiedzeniem RPP było to 3,18zł, a po jego zakończeniu 3,16zł.

Zagraniczne jednostki finansowe także przewidywały obniżenie stóp przez RPP. Jednak ich prognozy są dalekosiężne i odnoszą się głównie do zmniejszenia stóp do końca całego 2012r. Ich redukcję przewiduje m.in. Bank of America (o 50 punktów bazowych w 2012 i kolejnych 75 w roku 2013) czy Royal Bank of Scotland (o 50 pb do końca tego roku).

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych.

Podobne

Kursy walut 2020-07-06

+ więcej
  • EUR euro 4,4697 +0,06%  +0,26gr
  • USD dolar 3,9588 -0,44%  -1,76gr
  • GBP funt 4,9449 -0,22%  -1,11gr
  • CHF frank 4,2020  0,00%   0,02gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm