pieniadz.pl

Raty kredytów - czy można się jeszcze spodziewać obniżek?

czwartek, 14-03-2013 godz. 13:01

Ze względu na regularne obniżki stóp procentowych, jakie przeprowadzała Rada Polityki Pieniężnej w ostatnich miesiącach, kredytobiorcy mieli dużo powodów do zadowolenia. Największe znaczenie miało to dla tych osób, które zaciągnęły kredyty złotówkowe ze zmiennym oprocentowaniem. Na razie jednak trzeba liczyć się z tym, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. Czy w takim razie inne czynniki mogą wpłynąć na obniżenie rat?
Jak tłumaczą specjaliści, oprocentowanie przeważającej części kredytów złotówkowych jest zależne od wartości wskaźnika WIBOR 3M. Jego wysokość jest łączona z marżą banku, który udzielił kredytu, a to daje nam ostateczną wielkość oprocentowania. Ze względu na znaczne zniżki wartości WIBOR 3M w ostatnich miesiącach, także ceny kredytów ulegały sporym obniżeniom. W niektórych przypadkach obniżka na jednej, miesięcznej racie kredytu mogła sięgać nawet kilkuset złotych.

Różnica wartości WIBOR 3M pomiędzy wrześniem ubiegłego roku a marcem tego roku wyniosła ponad 1,49% i aktualnie nie sięga nawet do poziomu 3,5%. Eksperci zauważają, że dodatkowo, ustabilizowała się ona i nie ulega żadnym większym odchyleniom od tej wartości, co może oznaczać, że w najbliższym czasie kredytobiorcy nie będą już mogli liczyć na dalsze obniżki rat spłacanych kredytów.

Teoretycznie, po marcowej redukcji stóp procentowych, wysokość rat kredytowych powinna się ustabilizować. Tym bardziej, że według zapewnień przewodniczącego Narodowego Banku Polskiego, na razie nie planuje się kolejnych cięć. Niemniej jednak, eksperci wskazują na możliwość dodatkowego tanienia rat. Miałoby to wynikać z zaskakujących danych dotyczących notowań kontraktów na stopy procentowe.

Pomimo wyraźnego komunikatu mówiącego o zakończeniu procesu luzowania polityki monetarnej, kontrakty trzymiesięczne rozpoczynające się za 9 miesięcy przyjmują obecnie stawkę w wysokości 3,21%. To natomiast przekłada się na optymistyczne prognozy analityków, którzy najwyraźniej zakładają, że WIBOR 3M zmniejszy się jeszcze o 0,25%. Gdyby rzeczywiście tak się stało, to kredytobiorcy mogliby cieszyć się z miesięcznych rat niższych o kolejnych kilkadziesiąt złotych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

bogata (22.03.2013 21:39)

RPP obniżyła stopy, bo w ostatnich miesiącach nastąpiło bardzo mocne spowolnienie. Jest po prostu zastój, jakiego nie było od ponad 20 lat. Zastrzyk waluty ma dać impuls gospodarce, ale zwiększy inflację i tak już dużą, bo wynoszącą 13% wg wskaźnika M3 podaży waluty. Tylko on podaje tę prawdziwa inflację. Myślę, że to najlepszy czas aby pożyczać pieniądze. Spora inflacja spowoduje, że wartość zadłużenia będzie spadać w szybkim tempie. Za dekadę każdy spłaci nawet największy kredyt za miesięczne dochody. To jest przepis na to jak zostać bogatym

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm