pieniadz.pl

Referendum: nie chcą elektrowni jądrowej w Gaskach

poniedziałek, 13-02-2012 godz. 10:10

Referendum: nie chcą elektrowni jądrowej w Gaskach
Gminna Komisja ds. Referendum poinformowała PAP, że mieszkańcy gminy Mielno(Zachodniopomorskie) nie chcą elektrowni jądrowej w letniskowej wsi Gąski. W głosowaniu przeciwko inwestycji opowiedziało się 2 237 osób, za było 125. Szesnaście głosów było nieważnych.
Referendum jest ważne, gdyż frekwencja przekroczyła ustawowy próg udziału (30%) i wyniosła 57%. Głosujący odpowiadali na pytanie: Czy wyraża Pan/Pani zgodę na lokalizację elektrowni jądrowej lub wszelkiej innej infrastruktury związanej z przemysłem jądrowym i rozpoczęcie jakichkolwiek prac badawczych związanych z tymi inwestycjami na terenie Gminy Mielno? Uprawnionych do udziału w referendum było 4 171 mieszkańców gminy Mielno. Obwodowe komisje wyborcze mieściły się w Mielnie, Gąskach, Sarbinowie i Unieściu.

Głosowanie zostało przeprowadzone z inicjatywy Rady Gminy Mielno, która przyjęła pod koniec grudnia 2011 roku uchwałę w tej kwestii. Wcześniej mieszkańcy gminy protestowali przeciwko zamiarom Polskiej Grupy Energetycznej, która w listopadzie poprzedniego roku oznajmiła, iż jedną z trzech potencjalnych lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej będą Gąski. Dwie inne to: Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie). Zdaniem mieszkańców gminy Mielno zakład ten zniszczy tamtejszą branżę turystyczną, która jest ich głównym źródłem dochodu, zdegraduje środowisko naturalne i stworzy zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. 

Ostateczna lokalizacja elektrowni ma zostać podana przez PGE do końca 2013 roku. W myśl harmonogramu budowa ruszyłaby 2016 roku, a pierwszy reaktor zacząłby działać pod koniec 2020 roku. Plany zakładają budowę dwóch elektrowni atomowych o mocy około 3000 MW – poinformowała PAP, na którą powołuje się portal Onet.pl.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Referendum: nie chcą elektrowni jądrowej w Gaskach.

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm