pieniadz.pl

Resort finansów: W przyszłym roku spadnie deficyt budżetowy

poniedziałek, 21-04-2014 godz. 16:04

Najnowsze prognozy ministerstwa Finansów zakładają, że w przyszłym roku kwestia deficytu budżetowego w Polsce będzie wyglądała lepiej niż obecnie. Według przedstawionych dzisiaj założeń, miałby on znaleźć się poniżej poziomu, o którym mowa w ustawie budżetowej na rok bieżący. Oznacza to, że będzie on wynosił mniej niż 47,5 mld złotych.
Wiceminister finansów, Janusz Cichoń przedstawił dzisiaj najświeższe prognozy dotyczące deficytu budżetowego w przyszłym roku. Okazuje się, że przewidywania są coraz lepsze, a politycy zakładają, że deficyt w przyszłym roku spadnie poniżej poziomu, który wspomniany jest w tegorocznej ustawie budżetowej. W związku z tym, w 2015r. miałby on znaleźć się poniżej poziomu 47,5 mld złotych.

Przy okazji, wiceminister oświadczył, że prace nad budżetem na następny rok już zostały rozpoczęte. Wiadomo także,  że jeszcze w tym tygodniu podjęta ma zostać dyskusja na temat Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2014-2017. Wiceminister przypomniał również, że prognozy, które pojawiły się w Planie i Aktualizacji Programu Konwergencji, uważane są za prognozy obowiązujące już w kwestii potrzeb budżetowych na przyszły rok.

O samym deficycie budżetowym powiedziano, że na pewno będzie on wyraźnie niższy niż obecnie, jednak żaden z polityków nie chciał podawać przybliżonych liczb. Tym bardziej, że po tegorocznej zmianie w emeryturach, na które składki mogą powędrować albo do ZUS-u, albo do OFE, nikt nie wie jeszcze, jak będzie wyglądała budżet na 2015r.

Jeśli chodzi o sam deficyt budżetowy, to informacje są o tyle dobre, iż wszystko wskazuje na to, że w 2016r. Polska będzie mogła już opuścić procedurę nadmiernego deficytu. Będzie to oznaczało, że w naszym przypadku można zacząć poważniej myśleć o przystawieni udo strefy euro. Warunkiem przyjęcia do unii walutowej jest bowiem odpowiednio niski deficyt budżetowy.

Niemniej jednak, politycy z resortu finansów zapewniają, że nikt jeszcze nie mówi o podjęci natychmiastowych starań zmierzających do przystąpienia do strefy euro. Chodzi na razie o sam fakt poprawienia sytuacji finansowej kraju.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (22.04.2014 09:08)

kukukuku

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm