pieniadz.pl

Rewolucja w polskim szkolnictwie? Rząd obiecuje darmowe podręczniki

niedziela, 02-02-2014 godz. 16:04

Niemal każdego roku w wakacje poruszany jest temat drogich podręczników, których zakup często przekracza finansowe możliwości rodziców. Polski rząd postanowił wreszcie podjąć odpowiednie działania, które być może przyczynią się do poprawy tej sytuacji. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że 1 września tego roku pojawić mają się darmowe podręczniki dla uczniów I klasy szkoły podstawowej.
Według zapowiedzi resortu edukacji narodowej, już w tym roku pojawić mają się darmowe podręczniki dla dzieci rozpoczynających naukę w I klasie szkoły podstawowej. Premier Donald Tusk podkreśla, że potrzeba ich wprowadzenia była widoczna już od pewnego czasu, a rząd ma nadzieję, że ich pojawienie się będzie odciążające dla rodziców pierwszoklasistów. Natomiast szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska przyznaje, że powstał już projekt ustawy związanej z takimi książkami.

Chociaż początkowo darmowe podręczniki mają być dostępne tylko dla pierwszoklasistów, to jednak minister edukacji narodowej zapowiedziała już, że podjęte zostaną również prace nad książkami dla uczniów II oraz III klasy podstawówki.

Premier podkreślał natomiast, że rodzice ponoszą zbyt duże koszty związane z zaopatrzeniem dzieci w niezbędne podręczniki. Zauważył przy tym, że wydatki na te książki są znacznie wyższe niż realne koszty drukowania i wydawania podręczników. Oznacza to, że aby obniżyć wydatki rodziców, rząd będzie musiał działać na niekorzyść wydawnictw.

Bezpłatny podręcznik dla uczniów pierwszych klas podstawówki zostanie przygotowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Poza samą książką, ma on zadbać również o koncepcje programu nauczania i o materiały dodatkowe. Materiały pojawią się w sieci przed rozpoczęciem roku szkolnego, natomiast sam podręcznik w swojej ostatecznej formie pojawi się w sieci, jako plik pdf. jeszcze przed wakacjami.

Ustawa przygotowana przez MEN ma jednak dotyczyć nie tyko podręczników dla pierwszoklasistów, ale również dla uczniów innych klas. Chociaż nie będą mogli oni liczyć na bezpłatne podręczniki, to jednak najprawdopodobniej będą one tańsze niż do tej pory. Przede wszystkim, celem MEN jest dopuszczenie do użytku tylko tych książek, które będą wieloletnie i posłużą, co najmniej 3 rocznikom uczniów.

Poza tym, w ustawie ma znaleźć się zapis mówiący o sprzedaży samych podręczników, bez dołączania do nich materiałów dodatkowych. Jak wskazuje na to samo określenie, materiały dodatkowe mają stać się dodatkowe i będzie je można dokupić osobno, ale nie  będzie trzeba przepłacać za książkę tylko dlatego, że są one dołączone do podręcznika przez wydawcę.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (03.02.2014 09:02)

hurra

Podobne

Kursy walut 2023-06-05

+ więcej
  • EUR euro 4,4851 -0,66%  -2,97gr
  • USD dolar 4,1933 +0,07%  +0,30gr
  • GBP funt 5,2031 -0,97%  -5,12gr
  • CHF frank 4,6041 -0,63%  -2,91gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm