pieniadz.pl

Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe

czwartek, 15-06-2017 godz. 20:08

Zgodnie z oczekiwaniami, Rezerwa Federalna podniosła wczoraj stopy procentowe w USA. Zwyżka wyniosła 0,25 punktów procentowych, czyli stopy znajdują się obecnie w przedziale 1,00-1,25%. Nie była to decyzja jednogłośna. Wiadomo przy tym, że centralny bank Stanów Zjednoczonych ma w planach dalsze podwyżki, które zależne będą od najbliższych danych gospodarczych.
Bank centralny Stanów Zjednoczonych, czyli Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, podniósł stopy procentowe. Tak jak zakładano, była to minimalna zwyżka, czyli o 0,25 punktu procentowego. Oznacza to, że obecne stopy procentowe wahają się w przedziale 1,00-1,25%. W bieżącym cyklu monetarnym stopy podniesiono już czwarty raz.

Choć od dawna mówiono, że stopy procentowe w USA na pewno zostaną podniesione i to być może więcej niż raz w tym roku, to jednak decyzja o ich zmianie nie była jednogłośna. Inne zdanie na ten temat miał jednak wyłącznie Neel Kashkari, który chciał, aby utrzymać jeszcze dotychczasowy poziom stóp. Pozostali członkowie uznali natomiast, że sytuacja gospodarcza USA jest wystarczająco dobra, by wykonać ten krok.

Pierwsza podwyżka stóp w obecnym cyklu monetarnym miała miejsce niespełna 2 lata temu, w grudniu 2015r. Ostatni raz zmieniano je przed 3 miesiącami, w marcu tego roku. Fed zapowiada jednak, że jeśli sytuacja w kraju będzie nadal satysfakcjonująca, to istnieje spore ryzyko, że dojdzie do kolejnych podwyżek.

Nie ma jednak pewności, czy dane makroekonomiczne będą wystarczająco zadowalające. Okazuje się bowiem, że mimo dobrych wyników w średnim ujęciu, spowalnia wzrost liczby etatów w USA, a wzrost cen nie jest tak wysoki, jak jeszcze przed paroma miesiącami.

Podczas wczorajszego posiedzenia Rezerwa zajęła się także innymi sprawami. Zadecydowano o rozpoczęciu procesu normalizacji sumy bilansowej, który ma stabilizować sytuację inwestycyjną, tworząc limity reinwestycji.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe.

Podobne

Kursy walut 2019-06-24

+ więcej
  • EUR euro 4,2538 -0,20%  -0,84gr
  • USD dolar 3,7360 -0,91%  -3,45gr
  • GBP funt 4,7558 -0,50%  -2,41gr
  • CHF frank 3,8259 -0,32%  -1,22gr

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm